Mrówki

mr%C3%B3wka+(4).jpeg
choroba icon

MRÓWKI (Formicidae) to owady, które występują praktycznie pod każdą szerokością geograficzną, tworzą społeczności kastowe żyjące w gniazdach. Liczbę gatunków mrówek szacuje się na około 12 tysięcy. U mrówek, prócz samców i samic występuje również kasta robotnic, czyli samic o niedorozwiniętych narządach rozrodczych. Są one opatrzone bardzo silnymi żuwaczkami i wielkimi głowami. Niekiedy pomiędzy samicami rozwiniętymi płciowo a robotnicami właściwymi występują formy pośrednie. Samce i samice są prawie u wszystkich gatunków skrzydlate, robotnice zawsze bezskrzydłe.

Objawy

objawy icon

Największym problemem związanym z mrówkami, są ich niektóre upodobania żywieniowe. Mrówki uwielbiają słodką wydzielinę mszyc , nazywaną spadzią. Uzależniły się od niej do tego stopnia, że podejmują ochronę mszyc przed ich wrogami (np. biedronkami, złotookami), a także innym amatorami spadzi. Obecność mrówek doskonale sprzyja bardzo intensywnemu rozmnażaniu się mszyc i rozprzestrzenianiu na inne rośliny. Mrówki w ogrodzie mogą być także uciążliwe bezpośrednio dla nas, kiedy swoje gniazda postanowią zbudować w miejscu, gdzie pracujemy lub wypoczywamy (np. grządka warzywna czy ogrodowy trawnik). Bywa również, że w poszukiwaniu lepszego siedliska i dodatkowych źródeł pokarmu, zapędzają się na nasze tarasy lub nawet do domów. A przecież w końcu to nic przyjemnego być pogryzionym przez mrówki, które w obronie swoich gniazd i kolonii mszyc, stają się wojownicze i agresywne. Ich ukąszenia często bywają bolesne i powodują pieczenie oraz zaczerwienienie skóry, a czasem alergie. Dzieje się tak, gdyż mrówki używają podczas kąsania jadu, zawierającego między innymi kwas mrówkowy.

Rośliny żywicielskie

rośliny żywicielskie icon

Pożywienie mrówek to pokarm zarówno roślinny jak i zwierzęcy, na ogół z przewagą tego ostatniego. Istnieją mrówki roślinożerne i wszystkożerne. Z punktu widzenia człowieka duża liczba gatunków mrówek to owady pożyteczne, ponieważ niszczą, zwłaszcza w lasach, larwy wielu gatunków szkodników.

Sposoby zwalczania

sposoby zwalczania icon

Zwalczanie mrówek w ogrodzie zazwyczaj nie jest polecane, gdyż owady te pełnią ważną rolę w środowisku. Gdy jednak mrówek w ogrodzie zbyt dużo, gromadnie wędrują po roślinach lub przechodzą do naszych domów, zwalczanie mrówek w ogrodzie staje się koniecznością.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!