Groszek pachnący

Groszek+pachn%C4%85cy.jpg

Groszek pachnący

GROSZEK PACHNĄCY (Lathyrus odoratus) - dziko rośnie w południowych Włoszech i na Sycylii. Jest pnączem dorastającym do 2,5 m wysokości, o słabo rozgałęzionych, oskrzydlonych łodygach. Liście, złożone z dwóch szerokoeliptycznych listków, są pokryte delikatnymi włoskami. Kwiaty, intensywnienie pachnące, są osadzone po kilka w luźnych gronach, na długich, sztywnych szypułach. Groszek kwitnie od końca czerwca do sierpnia. Owocem jest strąk. Odmiany różnią się przede wszystkim porą kwitnienia, wielkością kwiatostanów i barwą kwiatów. Kwiaty są białe, różowe, czerwone, niebieskie i fioletowe w różnych od-cieniach, rzadziej dwubarwne. Cenione są odmiany o długich, sztywnych szypułach z 5-7 kwiatami w gronie, np. z grupy Mammoth, Early Multiflora Gigantea i Royal, a także później od nich kwitnące z grupy Spencer. Oferowane są zarówno w odmianach, jak i w wielobarwnych mieszankach. Hodowli polskiej są odmiany ‘Ania’ – amarantowo różowa i ‘Kasia’ – bordowo wiśniowa. Ze względu na zapach i piękne pastelowe barwy groszek jest cenionym kwiatem ciętym. W ogrodach może wspinać się przy płotach, a wysiewamy w skrzynkach na tarasach i balkonach tworzy gęste, obficie kwitnące osłony. W szklarniach i tunelach foliowych jest zwykle przyspieszany na kwitnienie w maju i czerwcu.

Stanowisko

stanowisko icon

Groszek pachnący wymaga gleb wapiennych, zasobnych w składniki pokarmowe i dostatecznie wilgotnych. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i przewiewnych. Na glebach suchych kwitnie krócej i niezbyt obficie. Nasiona sieje się już w marcu, wprost do gruntu. Groszek wymaga konstrukcji wspierającej, np. z siatki lub drutu, którą trzeba rozpiąć wkrótce po wschodach, aby rośliny się nie pokładały.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Mączniak prawdziwy - objawy występują w postaci plam pokrytych mączystą, watowatą, białą grzybnią. Porażone liście marszczą się i zwijają ku dołowi. Najczęściej występuje w wilgotne i ciepłe lata, zwłaszcza tam, gdzie jest duże zagęszczenie roślin. Porażone części roślin należy usuwać, a gdy choroba jest mocno zaawansowana, najlepiej zastosować środek chemiczny (np. Topsin M 500 SC, Signum 33 WG, Agricolle Spray, Discus 500 WG, Signum 33 WG, Agricolle, Stoper AE).

Mączniak rzekomy - nieregularne, czerwone lub brązowe plamy na zewnętrznej stronie, a od spodu biały, mączastym nalot. Atakuje nie tylko liście położone w dolnej partii rośliny, ale także część wierzchołkową. Porażone rośliny najlepiej opryskać środkiem chemicznym np. Topsin M 500 SC, Signum 33 WG, Ridomil Gold MZ Pepite 67,8 WG, Discus 500 WG, Signum 33 WG, Agricolle, Stoper AE.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!