Groszek pachnący

Groszek+pachn%C4%85cy.jpg

Groszek pachnący

GROSZEK PACHNĄCY (Lathyrus odoratus) - dziko rośnie w południowych Włoszech i na Sycylii. Jest pnączem dorastającym do 2,5 m wysokości, o słabo rozgałęzionych, oskrzydlonych łodygach. Liście, złożone z dwóch szerokoeliptycznych listków, są pokryte delikatnymi włoskami. Kwiaty, intensywnienie pachnące, są osadzone po kilka w luźnych gronach, na długich, sztywnych szypułach. Groszek kwitnie od końca czerwca do sierpnia. Owocem jest strąk. Odmiany różnią się przede wszystkim porą kwitnienia, wielkością kwiatostanów i barwą kwiatów. Kwiaty są białe, różowe, czerwone, niebieskie i fioletowe w różnych od-cieniach, rzadziej dwubarwne. Cenione są odmiany o długich, sztywnych szypułach z 5-7 kwiatami w gronie, np. z grupy Mammoth, Early Multiflora Gigantea i Royal, a także później od nich kwitnące z grupy Spencer. Oferowane są zarówno w odmianach, jak i w wielobarwnych mieszankach. Hodowli polskiej są odmiany ‘Ania’ – amarantowo różowa i ‘Kasia’ – bordowo wiśniowa. Ze względu na zapach i piękne pastelowe barwy groszek jest cenionym kwiatem ciętym. W ogrodach może wspinać się przy płotach, a wysiewamy w skrzynkach na tarasach i balkonach tworzy gęste, obficie kwitnące osłony. W szklarniach i tunelach foliowych jest zwykle przyspieszany na kwitnienie w maju i czerwcu.

Stanowisko

stanowisko icon

Groszek pachnący wymaga gleb wapiennych, zasobnych w składniki pokarmowe i dostatecznie wilgotnych. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i przewiewnych. Na glebach suchych kwitnie krócej i niezbyt obficie. Nasiona sieje się już w marcu, wprost do gruntu. Groszek wymaga konstrukcji wspierającej, np. z siatki lub drutu, którą trzeba rozpiąć wkrótce po wschodach, aby rośliny się nie pokładały.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Mączniak prawdziwy - objawy występują w postaci plam pokrytych mączystą, watowatą, białą grzybnią. Porażone liście marszczą się i zwijają ku dołowi. Najczęściej występuje w wilgotne i ciepłe lata, zwłaszcza tam, gdzie jest duże zagęszczenie roślin. Porażone części roślin należy usuwać, a gdy choroba jest mocno zaawansowana, najlepiej zastosować środek chemiczny (np. Signum 33 WG, Agrocover Spray, Signum 33 WG, Agrocover, Stoper AE).

Mączniak rzekomy - nieregularne, czerwone lub brązowe plamy na zewnętrznej stronie, a od spodu biały, mączastym nalot. Atakuje nie tylko liście położone w dolnej partii rośliny, ale także część wierzchołkową. Porażone rośliny najlepiej opryskać środkiem chemicznym np. Signum 33 WG, Miedzian Extra 350 SC, Signum 33 WG, Agrocover Spray, Stoper AE.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!