Arcydzięgiel litwor

Arcydzi%C4%99giel.jpg

Arcydzięgiel litwor

ARCYDZIĘGIEL LITWOR (Angelica archangelica )- to dwuletnia roślina osiągająca do 2,5 m wysokości, nazywana także anielskim ziołem. Łodyga jest gruba i pusta w środku. Z kłącza wyrastają bruzdowate korzenie, na zewnątrz brunatne, wewnątrz białe, gąbczaste. Żółtozielone kwiaty, zebrane w kuliste baldachimy, kwitną od końca maja do lipca. Owocem jest duża rozłupka. Roślina ma silny zapach, roznoszący się po całym ogrodzie. Wysiew nasion na rozsadę: VII, VIII. Wysiew nasion do gruntu: VIII, po 3-5 szt. W odstępie 1 m, należy wgniatać je w ziemię. Po wzejściu pozostawić tylko najsilniejszą roślinę. Zbiór: X, w następnym roku po wysiewie, ostrożnie wykopując korzeń. Wcześniej ściąć naziemną część rośliny.

Stanowisko

stanowisko icon

Roślina najlepiej czuje się w pełnym słońcu lub w półcieniu, w miejscu lekko osłoniętym od wiatru. Dlatego najlepiej sadzić ją przy płotach albo w okolicach zabudowań.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Mączniaki - na całej powierzchni tkanek rozwijających się z porażonych pąków pojawia się biały mączysty nalot. Silne porażenie liści hamuje ich wzrost, a następnie prowadzi do deformacji i zasychania. Skuteczne preparaty to: Topsin M 500 SC.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce - żerowanie powoduje zwijanie się liści oraz skręcanie całych pędów. Szkodnik wydziela duże ilości spadzi która zanieczyszcza pędy i owoce. Zwalczanie natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów preparatami: Agricolle Spray, Emulpar 940 EC, Mospilan 20 SP, Karate Zeon 050 CS.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!