Kleome ciernista

Kleome.jpg

Kleome ciernista

KLEOME CIERNISTA (Cleome spinosa) - dziko rośnie w Ameryce. Rośliny mają wysokość do 1,5 m całe są pokryte krótkimi włoskami. Łodygi są silnie rozgałęzione i obficie ulistnione, a liście duże, dłoniasto sieczne, ciemnozielone. Kwiaty, o oryginalnej budowie, są zebrane w luźne grona na wierzchołku pędów. Kwitnienie trwa długo, od lipca do jesieni. Owocem jest wydłużona torebka. Odmiany różnią się przede wszystkim barwą kwiatów, która może być biała, różowa lub fioletowa w różnych odcieniach. Najczęściej uprawia się odmiany z grupy Queen, osiągające wysokość 80-120 cm, np. ‘Cherry Queen’ i ‘Violet Queen’. Z odmian o białych kwiatach dobrze znana jest ‘Helen Campbell’. Pierwszą heterozyjną grupą odmian jest Sparkler F1, o wysokości 1,5 m; oferowane są cztery odmiany i mieszanka. Rośliny pięknie wyglądają w dużych grupach na trawnikach. Nadają się również do cięcia, gdyż kwiaty stoją w wazonie przez 10-14 dni.

Stanowisko

stanowisko icon

Kleome dobrze rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych, niezbyt wilgotnych, na stanowiskach słonecznych, ciepłych. Wskazane jest systematyczne nawożenie roślin,

Wymagania

wymagania icon

Rozsadę przygotowuje się w szklarni, wysiewając nasiona w drugiej połowie marca. Siewki przepikowane do doniczek o średnicy 7-8 cm sadz się na miejsce stałe od połowy maja, w ostępach 50 cm.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń - objawia się występowaniem popielatego nalotu, który powoduje gnicie roślin. Porażone fragmenty usuwamy, a w przypadku nasilenia się objawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, Polyversum WP).

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!