Portulaka wielkokwiatowa

Portulaka.jpg

Portulaka wielkokwiatowa

PORTULAKA WIELKOKWIATOWA (Portulaca grandiflora) - ojczyzną jest Argentyna i Brazylia. Rośliny mają grube, soczyste, pokładające się łodygi i dlatego osiągają wysokość zaledwie 10-15 cm. Liście są małe, wałeczkowate, ułożone skrętolegle, a pod kwiatem skupione w rozetkę. U nasady liści wyrastają pęczki delikatnych włosków. Kwiaty, osadzone pojedynczo lub po kilka na szczycie pędu, mają średnicę 2-4 cm i otwierają się tylko w dni słoneczne. Rośliny kwitną przez całe lato. Owocem jest okrągła torebka. Barwa i wypełnienie kwiatów to najważniejsze cechy różniące odmiany uprawne. Skala barw jest bardzo bogata: od białej, żółtej i pomarańczowej w różnych odcieniach aż do karminowej i purpurowej. Kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne jak w grupie ‘Cupido’ F1 i pełne, różyczkowate. Do najnowszych należą odmiany heterozyjne z grupy ‘Sunshine’ F1, ‘Margarita’ F1 czy ‘Sundance’ F2. Te ostatnie mają kwiaty otwarte przez cały dzień, niezależnie od pogody. Do uprawy w pojemnikach polecana jest mieszanka ‘Sundial’ F1, o bardzo niskim wzroście oraz kwiatach półpełnych i pełnych. Zarówno odmiany, jak i wielobarwne mieszanki są jednymi z najpiękniejszych kwiatów jednorocznych do ogrodów skalnych, na murki i obwódki. Z portulaki tworzy się też kobierce wzdłuż przejść i alejek na działkach i w ogrodach przydomowych.

Stanowisko

stanowisko icon

Portulaka dobrze rośnie na glebach lekkich, przepuszczalnych, średnio zasobnych w składniki pokarmowe. Obficie kwitnie w miejscach ciepłych, słonecznych.

Wymagania

wymagania icon

Nasiona sieje się w końcu marca lub na początku kwietnia, w chłodnej szklarni, a siewki pikuje po kilka do palet wielodoniczkowych. Rośliny sadzi się do gruntu w maju, w rozstawie 25x15-20 cm. Nasiona można siać także wprost do gruntu w maju, ale podczas deszczowej pogody siewki są atakowane przez choroby grzybowe i masowo Gina. Latem długotrwała susza powoduje zamieranie pąków kwiatowych.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce - są jednymi z najgroźniejszych szkodników w uprawie kwiatów. Często są niewidoczne gdyż żerują na pędach pod kwiatami i liśćmi. W przypadku mszycy zielonej kolor dodatkowo utrudnia ich identyfikację. Wysysają soki przez co powodują osłabienie roślin. Zwalczanie środkiem Mospilan 20SP lub preparatami pochodzenia naturalnego, np. Emulpar Spray lub Agrocover Spray.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!