Bazylia pospolita

Bazylia.jpg

Bazylia pospolita

BAZYLIA POSPOLITA (Ocimum basilicum) – to jednoroczna roślina o balsamicznym aromacie. Krzaczaste łodygi dorastają do 30-40 cm wysokości. Liście są błyszczące, w kolorach od jasnozielonego do czerwono fioletowego. Czerwonawe lub żółtawe kwiaty są miododajne, pojawiają się od czerwca do października. Owocem jest owalna, brązowa niełupka. Wysiew nasion na rozsadnik: III, IV, należ lekko przykryć je ziemią. Sadzenie rozsady do gruntu: gdy siewki mają 4 listki, a temperatura gleby wynosi 10°C, w rozstawie 15-20 cm. Zbiór raz w tygodniu, kiedy rośliny mają kilka par liści. Rozmnażanie także poprzez szczytowe części łodyg, które się ukorzenia.

Stanowisko

stanowisko icon

Bazylia lubi żyzną glebę, osłonięte, nasłonecznione stanowiska i obfite podlewanie.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Mączniaki - na całej powierzchni tkanek rozwijających się z porażonych pąków pojawia się biały mączysty nalot. Silne porażenie liści hamuje ich wzrost, a następnie prowadzi do deformacji i zasychania. Skuteczny preparat to Evasiol.

Szara pleśń – choroba objawiająca się w postaci szarego, pylącego nalotu na liściach i pędach. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce - żerowanie powoduje zwijanie się liści oraz skręcanie całych pędów. Szkodnik wydziela duże ilości spadzi która zanieczyszcza pędy i owoce. Zwalczanie natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów preparatami: Agrocover Spray, Emulpar 940 EC, Mospilan 20 SP, Karate Zeon 050 CS.

Mączlik szklarniowy - dorosłych owadów trudno nie zauważyć – to śnieżnobiałe muszki wielkości 1 mm chowające się na spodniej części liści i również tam składają białawe jajeczka wielkości 0,5 mm. Mączlik szklarniowy to owad ssący co powoduje nieregularną deformację liści.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!