Lebiodka pospolita

Oregano.jpg

Lebiodka pospolita

LEBIODKA POSPOLITA (Origanum vulgare) – to roślina znana pod nazwą oregano. Wytwarza korzenny zapach. Dorasta do około 80 cm. Kwitnie od czerwca do sierpnia na różowo bądź liliowo. Kwiaty tworzą podbaldachy. Nasiona umieszczone są po cztery w rozłupnikach. Jest rośliną miododajną. Wysiew nasion do gruntu: IV, gniazdowo, po 2-3 szt., w odległości 30-60 cm od siebie. Lepiej jednak kupić gotowe sadzonki. Szybko się rozrasta. Należy regularnie podlewać. Zbiór: liście – przez cały sezon, jeśli roślina rośnie bujnie, kwiaty i łodygi – w okresie kwitnienia, nasiona – IX, w drugim roku uprawy.

Stanowisko

stanowisko icon

Lebiodka najlepiej rośnie w nasłonecznionych miejscach i na przepuszczalnym podłożu.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Mączniaki - na całej powierzchni tkanek rozwijających się z porażonych pąków pojawia się biały mączysty nalot. Silne porażenie liści hamuje ich wzrost, a następnie prowadzi do deformacji i zasychania. Skuteczny preparat to Evasiol.

Szara pleśń – choroba objawiająca się w postaci szarego, pylącego nalotu na liściach i pędach. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak  Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.

Plamistości liści - porażane są głównie osłabione rośliny, rosnące w wilgotnym, ale mało słonecznym miejscu. Typowe objawy to brązowe, wilgotne plamy z szarym nalotem. Zmiany z czasem powiększają się i łączą, uszkadzając znacznie roślinę. Skuteczny preparat to Evasiol.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce - żerowanie powoduje zwijanie się liści oraz skręcanie całych pędów. Szkodnik wydziela duże ilości spadzi która zanieczyszcza pędy i owoce. Zwalczanie natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów preparatami: Agrocover Spray, Emulpar 940 EC, Mospilan 20 SP, Karate Zeon 050 CS.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!