Czarnuszka damasceńska

Czarnuszka+damasce%C5%84ska.jpg

Czarnuszka damasceńska

CZARNUSZKA DAMASCEŃSKA (Nigella damascena) - dziko rośnie w południowej Europie i północnej Afryce. Rośliny mają zwarty pokrój i osiągają wysokość 40-50 cm. Łodygi rozgałęzione, wzniesione prawie pionowo, są obficie ulistnione. Liście są bardzo delikatne, pierzastosieczne o nitkowatych odcinkach. Zarówno łodygi jak i liście są jasnozielone. Kwiaty jasnoniebieskie, o średnicy 3-4 cm, osadzone pojedynczo na szczytach pędów, są otoczone rozetką cienkich liści przykwiatowych. Kwitnienie trwa od końca czerwca do początku sierpnia. Owocem jest torebka. Najczęściej uprawia się mieszankę ‘Persian Jewels’, a także odmianę ‘Miss Jekyll’ o jasnoniebieskich pełnych kwiatach. Do nowszych należą niebieska ‘Little Girl’ i ciemnoniebieska ‘Oxford Blue’. W wielobarwnych mieszankach są rośliny o kwiatach niebieskich w różnych odcieniach, a także o kwiatach różowych i białych. Czarnuszka nadaje się do tworzenia małych grup ogrodowych. Dzięki oryginalnemu ulistnieniu rośliny są dekoracyjne już przed kwitnieniem. Pędy z owocami są stosowane w bukieciarstwie, do kompozycji z suchych kwiatów.

Stanowisko

stanowisko icon

Rośliny dobrze rosną prawie na każdej glebie, na stanowiskach ciepłych i słonecznych. Czarnuszka nie znosi przesadzania, dlatego jest uprawiana z siewu wprost do gruntu, w kwietniu.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń - objawia się występowaniem popielatego nalotu, który powoduje gnicie roślin. Porażone fragmenty usuwamy, a w przypadku nasilenia się objawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, Polyversum WP).

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!