Ślazówka letnia

%C5%9Alaz%C3%B3wka.jpg

Ślazówka letnia

ŚLAZÓWKA LETNIA (Lavatera trimestris) - w stanie naturalnym występuje w południowej Europie i północnej Afryce. Osiąga wysokość 80-120 cm, ma trójklapowe liście o długości 5-7 cm i szeroko lejkowate kwiaty, osadzone w kątach liście na cienkich szypułkach. Na szczycie pędu kwiaty są zebrane po kilka w gronach. Kwitnienie przypada w lipcu i sierpniu. Owocem jest rozłupka. W ogrodach uprawia się ślazówkę o kwiatach różowych w różnych odcieniach, z ciemniejszym żyłkowaniem wzdłuż płatków, np. ‘Ruby Regis’ i ‘Silvercup’. Rzadziej spotyka się ślazówki biało kwitnące, jak ‘Mont Blanc’ i bardzo niska ‘Luna’. Nowością jest grupa Beauty z kilkoma odmianami o kwiatach średnicy nawet 8 cm, białych i różowych w różnych odcieniach. Ślazówka służy do tworzenia grup ogrodowych, szpalerów i niskich osłon, a niskie odmiany uprawia się w pojemnikach. Podobna do ślazówki jest Ślęzaka trójwrębna. Rośnie nieco słabiej, ale ma piękne, purpurowo czerwone kwiaty z ciemniejszymi żyłkami. Zasady uprawy są takie same jak ślazówki.

Stanowisko

stanowisko icon

Ślazówka dobrze rośnie na glebach lekkich, przepuszczalnych, ale nie jałowych. Obficie kwitnie w miejscach słonecznych.

Wymagania

wymagania icon

Nasiona sieje się w kwietniu wprost na miejsce stałe. Odległość między rzędami powinna wynosić 40-50 cm, a w rzędzie 8-10 cm. Podczas suszy część pąków zamiera i dlatego zaleca się regularne podlewanie roślin. Ślazówka nie znosi przesadzania.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Rdze - występują w postaci okrągłych, pomarańczowych brodawek na liściach. Chorobie sprzyja wilgoć oraz chłodne stanowiska. W walce z chorobą niezbędne jest niszczenie porażonych części roślin oraz stosowanie środków ochrony roślin (np. Signum 33 WG).

Szara pleśń - objawia się występowaniem popielatego nalotu, który powoduje gnicie roślin. Porażone fragmenty usuwamy, a w przypadku nasilenia się objawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, Polyversum WP, Agrocover Spray).

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!