Szarłat wiechowaty

Szar%C5%82at+wiechowaty.jpg

Szarłat wiechowaty

SZARŁAT WIECHOWATY (Amaranthus paniculatus) - pochodzenie nie jest dokładnie znane. Rośliny osiągają wysokość 150 cm. Łodygi są silnie rozgałęzione i obficie ulistnione. Liście dolne są eliptyczne, górne lancetowate, kwiaty bardzo małe, amarantowe, zebrane w zbite kłosy, a te w okazałe wyprostowane wiechy. Kwitnienie trwa od lipca do jesieni. Owocem jest jednonasienna puszka. Odmiany różnią się przede wszystkim wysokością roślin i barw kwiatów. Silnie rosnące osiągają wysokość 150 cm, niskie natomiast tylko 30-50 cm. Z drugiej grupy uprawia się najczęściej ‘Pygmy Torch’ i ‘Torch Red’ o kwiatach ciemnopurpurowych. Mniej znana jest natomiast ‘Green Thumb’ kwitnąca seledynowo. Z najnowszych odmian o nieco silniejszym wzroście, do 80 cm, warto wymienić kwitnącą pomarańczowo brązowo ‘Bronze Fackel’. Odmiany wysokie sadzi się w grupach lub tworzy szpalery, natomiast niskie nadają się na kwietniki, a także do uprawy w pojemnikach.

Stanowisko

stanowisko icon

Szarłat wiechowaty najlepiej rośnie w na glebach lekkich, próchniczych, wapiennych, w miejscach ciepłych, słonecznych. Tworzy wtedy duże kwiatostany i obficie kwitnie, aż do pierwszych przymrozków.

Wymagania

wymagania icon

Nasiona sieje się w końcu marca lub na początku kwietnia w chłodnej szklarni. Rośliny przesadza się na miejsce stałe pod koniec maja, zachowując odstępy 40-50 cm.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!