Celozja pierzasta

Celozja+pierzasta.jpg

Celozja pierzasta

CELOZJA PIERZASTA (Celosia argentea var. plumosa) - rośnie dziko w Indiach, gdzie osiąga wysokość 1 m. Łodygi są słabo rozgałęzione, a liście okazałe, podłużnie-jajowate lub lancetowate, czerwono nabiegłe. Podobnie jak u szarłatów, pojedyncze kwiaty są bardzo małe, purpurowe, zebrane w zbite kłosy. Rośliny kwitną od lipca do jesieni. Owocem jest orzeszek. W stanie naturalnym występują formy o kwiatostanach piramidalnych od których wywodzą się odmiany uprawne. Poza kształtem i barwą kwiatostanu różnią się także wysokością roślin. Najpopularniejsze celozje pierzaste o niskim wzroście, 20-25 cm, to wielobarwne mieszanki ‘Hopkin’ i ‘Kimono’. Na kwiat cięty polecane są natomiast wysoko rosnące, do 40-60 cm, ‘Sparkler’ i ‘Century’. Celozja nadaje się na kwietniki, do sadzenia w pojemnikach, a wysokie odmiany do uprawy na kwiat cięty pod osłonami.

Stanowisko

stanowisko icon

Celozja dobrze rośnie na glebach ciepłych, przepuszczalnych, żyznych, w miejscach słonecznych.

Wymagania

wymagania icon

Rozsadę przygotowuje się już od połowy marca w szklarni lub tunelu foliowym. Rośliny sadzi się na miejsce stałe co 25-30 cm, w końcu maja, gdy minie obawa przymrozków.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Mączniak rzekomy - na górnej stronie blaszek liściowych widoczne są duże, żółte, a po spodniej fioletowe plamy, często obejmujące prawie całą powierzchnię. Z kolei po dolnej stronie liści w miejscu plam tworzy się obfity, jasny nalot zarodnikowania. Z czasem silnie porażone liście brązowieją i obumierają. Należy wykonać oprysk preparatem Evasiol.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce - są jednymi z najgroźniejszych szkodników w uprawie kwiatów. Często są niewidoczne gdyż żerują na pędach pod kwiatami i liśćmi. W przypadku mszycy zielonej kolor dodatkowo utrudnia ich identyfikację. Wysysają soki przez co powodują osłabienie roślin. Zwalczanie środkiem Mospilan 20SP lub preparatami pochodzenia naturalnego, np. Emulpar Spray lub Agrocover Spray.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!