Kobea pnąca

Kobea+pn%C4%85ca.jpg

Kobea pnąca

KOBEA PNĄCA (Cobaea scandens) – w Meksyku, skąd pochodzi, jest krzewem, natomiast w naszym klimacie uprawia się ją jak rośliny jednoroczne. Łodygi są długie, silnie rozgałęzione i obficie ulistnione. Liście pierzaste, złożone z 2-4 listków osadzonych parami na ogonkach wyciągniętych w długie „wąsy” owijające się wokół podpory. Kwiaty są duże, dzwonkowate, osadzone na długich szypułkach; w pąkach są zielone, a później fioletowe. Kwitnienie trwa od lipca do jesieni. Owocem jest torebka. Oprócz sępoty fioletowo kwitnącej, uprawia się niekiedy odmianę ‘White’ o białych kwiatach. Jako silnie rosnące pnącze nadaje się do osłony murów, płotów, altan, a także do obsadzania skrzynek balkonowych.

Stanowisko

stanowisko icon

Kobea wymaga gleb żyznych, niezbyt lekkich i dostatecznie wilgotnych. Rośliny najlepiej rosną w miejscach słonecznych i ciepłych.

Wymagania

wymagania icon

Nasiona sieje się w marcu w ciepłej szklarni. Siewki trzeba posadzić pojedynczo do doniczek i zaopatrzyć w podpórki. Rośliny sadzi się na miejsce stałe w drugiej połowie maja. W lata chłodne i deszczowe kobea może w ogóle nie zakwitać lub kwitnie bardzo słabo. Wymaga częstego dokarmiania.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń - na liściach i kwiatach pojawia się szary nalot, który w krótkim czasie obejmuje coraz większą powierzchnię roślin. W niesprzyjających warunkach choroba rozwija się bardzo szybko i może ebuliobjawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Topsin M 500 SC, Signum 33 WG, Polyversum WP, Agricolle Spray).

Powiązane problemy Powiązane rośliny  
mrówki, mszyce, plamistości liści groszek pachnący, fasola wielkokwiatowa, wilec purpurowy  

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!