Kobea pnąca

Kobea+pn%C4%85ca.jpg

Kobea pnąca

KOBEA PNĄCA (Cobaea scandens) – w Meksyku, skąd pochodzi, jest krzewem, natomiast w naszym klimacie uprawia się ją jak rośliny jednoroczne. Łodygi są długie, silnie rozgałęzione i obficie ulistnione. Liście pierzaste, złożone z 2-4 listków osadzonych parami na ogonkach wyciągniętych w długie „wąsy” owijające się wokół podpory. Kwiaty są duże, dzwonkowate, osadzone na długich szypułkach; w pąkach są zielone, a później fioletowe. Kwitnienie trwa od lipca do jesieni. Owocem jest torebka. Oprócz sępoty fioletowo kwitnącej, uprawia się niekiedy odmianę ‘White’ o białych kwiatach. Jako silnie rosnące pnącze nadaje się do osłony murów, płotów, altan, a także do obsadzania skrzynek balkonowych.

Stanowisko

stanowisko icon

Kobea wymaga gleb żyznych, niezbyt lekkich i dostatecznie wilgotnych. Rośliny najlepiej rosną w miejscach słonecznych i ciepłych.

Wymagania

wymagania icon

Nasiona sieje się w marcu w ciepłej szklarni. Siewki trzeba posadzić pojedynczo do doniczek i zaopatrzyć w podpórki. Rośliny sadzi się na miejsce stałe w drugiej połowie maja. W lata chłodne i deszczowe kobea może w ogóle nie zakwitać lub kwitnie bardzo słabo. Wymaga częstego dokarmiania.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń - na liściach i kwiatach pojawia się szary nalot, który w krótkim czasie obejmuje coraz większą powierzchnię roślin. W niesprzyjających warunkach choroba rozwija się bardzo szybko i może ebuliobjawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, Polyversum WP).

Powiązane problemy Powiązane rośliny  
mrówki, plamistości liści, mszyce groszek pachnący, fasola wielkokwiatowa, wilec purpurowy  

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!