Jabłoń

jablon uprawy

Jabłoń

Jabłonie to najbardziej powszechnie rosnące drzewa owocowe w naszych sadach i ogrodach przydomowych. Jabłonie są najważniejszymi owocami strefy umiarkowanej i drugimi po roślinach cytrusowych na świecie. Najczęściej jabłonie to niewielkie drzewa liściaste o krótkim pniu i mocno ugałęzionej koronie. Jest bardzo dużo odmian jabłoni w Polsce z czego najpopularniejsze to Idared, Szampion, Jonagold, Golden delicius, Lobo, Gala oraz Olwka inflandzka zwana potocznie „Papierówką”, dlatego nie powinno ich zabraknąć w żadnym przydomowym ogródku. Owoce jabłoni są bardzo smaczne i bardzo zdrowe. Owoce zawierają bardzo cenne składniki jak witaminy, sole mineralne a także rozpuszczalny w wodzie błonnik.

Stanowisko

stanowisko icon

Jabłoń jest gatunkiem światłolubnym. Do dobrego owocowania jabłonie wymagają słonecznego stanowiska. Są dość odporne na suszę, ale należy je chronić przed silnymi wiatrami. Zagrożeniem mogą być wiosenne przymrozki, które mogą uszkadzać pąki kwiatowe, w takim wypadku bardzo pomocny jest bioregulator ASAHI SL, który możemy stosować przed jak i w trakcie stresu czy to związanego z brakiem wody czy związanego z niskimi temperaturami. Jabłonie mają dość wysokie wymagania glebowe. Gleba pod uprawę jabłoni powinna być żyzna i wilgotna, najlepiej o zasadowym odczynie.

Wymagania

wymagania icon

Jabłonie wymagają cięcia dwa razy do roku, w sezonie zimowym oraz letnim. Cięcie drzew przyczynia się do zwiększenia ich owocowania. Bardzo ważną rzeczą przy uprawie jabłoni jest nawożenie mineralne i organiczne. W tym celu można zastosować nawozy organiczne lub nawozy mineralne, które dostarczą odpowiednich składników pokarmowych. Nawozy organiczne oprócz dostarczenia niezbędnych składników pokarmowych jednocześnie przyczynią się do poprawy struktury gleby. W tym celu można zastosować obornik lub kompost. Oprócz nawozów organicznych można zastosować także nawożenie mineralne, które powinno dostarczyć roślinom przede wszystkim azotu i potasu. Powszechność jabłoni oraz ich różnorodność powoduje, że drzewa te są bardzo często porażane przez różnego rodzaju choroby i szkodniki. Największym problemem w ochronie nasadzeń jabłoni jest parch jabłoni oraz mączniak prawdziwy. Te dwa patogeny a szczególnie odporność na ich szkodliwe działanie powinny być podstawowym kryterium wyboru odmian. Oprócz chorób na jabłoniach mamy bardzo dużą kumulację różnego rodzaju szkodników. Zimujące formy jaj (mszyce, przędziorki, zwójkówki, miodówki ) możemy już zwalczać wiosną w stanie bezlistnym preparatem TREOL 770 EC a następnie w okresie żerowania np. przędziorka owocowca preparatem MAGUS® 200 SC lub AGRICOLLE KONCENTRAT.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

PARCH JABŁONI (Venturia inaequalis). Najgroźniejsza z chorób porażająca drzewa jabłoni. Porażeniu ulegają liście i owoce jabłoni. Choroba powoduje słabsze zawiązywanie pąków kwiatowych, zmniejszenie przyrostów pędów. Na górnej stronie porażonych liści występują oliwkowe plamy z nalotem zarodników grzyba. Plamy te mogą także zlewać się ze sobą. W miarę starzenia się liści następuje ich zasychanie i deformacja. Chore liście mogą także przedwcześnie opadać. Na porażonych owocach skórka korkowacieje i pęka. Porażone owoce są mniejsze i nierównomiernie rozwinięte. Silnie porażone zawiązki przedwcześnie opadają. Przy zwalczaniu tej groźnej choroby możemy korzystać np. z preparatów grzybobójczych: MYTHOS 300 SC, POLYRAM 70 WG. MĄCZNIAK JABŁONI (Podosphaera leucotricha). Choroba ta atakuje wszystkie części nadziemne rośliny. Na porażonych organach pojawia się biały, mączysty nalot. Porażone liście ulegają deformacji i zwijają się. Mogą również przedwcześnie opadać. Chore kwiaty mogą być drobniejsze i słabiej rozwinięte. Zainfekowane owoce są rdzawe ze skorkowaciałymi plamami. Skuteczny w zwalczaniu tego patogena jest min. preparat grzybobójczy TOPAS 100 EC BRUNATNA ZGNILIZNA DRZEW ZIARNKOWYCH (Monilinia fructigena). Na porażonych owocach tworzą się brązowe plamy, na których pojawiają się skupiska zarodników. Silnie porażone owoce kurczą się, a następnie wysychają. Część z nich opada z drzewa a część na drzewie pozostaje. Porażeniu mogą również ulegać kwiaty i pędy jabłoni. Używamy preparatu TOPSIN® M 500 S.C.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

OWOCNICA JABŁONIOWA (Hoplocampa testudinea). Larwy minują zawiązki owoców, a wgryzając się do wnętrza zawiązków uszkadzają je. Z otworów wydrążonych przez larwy wydostają się na zewnątrz ich odchody, uszkodzone owoce opadają. Możemy stosować min. preparat owadobójczy MOSPILAN® 20 SP. MIODÓWKA JABŁONIOWA (Psylla mali). Owady wysysają soki z liści, pędów i ogonków liściowych. Zaatakowane części drzewa zasychają. Liście ulegają deformacji. MSZYCA JABŁONIOWA (Aphis pomi). Na skutek żerowania mszyc liście i ogonki liściowe ulegają zdeformowaniu, skręcają się i przebarwiają, a następnie usychają. Porażone pędy rosną znacznie wolniej lub przestają rosnąć, mogą się stać wrażliwe na mróz. Stosujemy MOSPILAN 20 SP, KARATE ZEON 050 CS, AGRICOLLE SPRAY, EMULPAR SPRAY.   OWOCÓWKA JABŁKÓWECZKA (Carpocapsa pomonella L.). Gąsienice motyla żerują wewnątrz owoców, zanieczyszczając je wewnątrz odchodami. Porażone jabłka nie nadają się do konsumpcji. W roku występują 2 pokolenia szkodnika. Do zwalczania i sygnalizacji możemy wykorzystać pułapki feromonowe. Skuteczne środki owadobójcze to MOSPILAN 20 SP.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!