Jabłoń

Jab%C5%82o%C5%84+(3).jpg

Jabłoń

JABŁOŃ (Malus x domestica) to najbardziej powszechnie rosnące drzewa owocowe w naszych sadach i ogrodach przydomowych. Jabłonie są najważniejszymi owocami strefy umiarkowanej i drugimi po roślinach cytrusowych na świecie. Najczęściej jabłonie to niewielkie drzewa liściaste o krótkim pniu i mocno ugałęzionej koronie. Jest bardzo dużo odmian jabłoni w Polsce z czego najpopularniejsze to Idared, Szampion, Jonagold, Golden Delicious, Lobo, Gala czy Oliwka Inflandzka. Owoce jabłoni są bardzo smaczne i bardzo zdrowe. Zawierają bardzo cenne składniki jak witaminy, sole mineralne a także rozpuszczalny w wodzie błonnik.

Stanowisko

stanowisko icon

Jabłoń jest gatunkiem światłolubnym. Do dobrego owocowania jabłonie wymagają słonecznego stanowiska. Są dość odporne na suszę, ale należy je chronić przed silnymi wiatrami. Zagrożeniem mogą być wiosenne przymrozki, które mogą uszkadzać pąki kwiatowe.

Wymagania

wymagania icon

Jabłonie mają dość wysokie wymagania glebowe. Gleba pod uprawę powinna być żyzna i wilgotna, najlepiej o zasadowym odczynie. Ważnym zabiegiem jest cięcie, które wykonuje się dwa razy do roku (zimowe i letnie). Cięcie drzew przyczynia się do zwiększenia ich owocowania. Bardzo ważne jest także nawożenie mineralne i organiczne. Nawozy organiczne oprócz dostarczenia niezbędnych składników pokarmowych jednocześnie przyczynią się do poprawy struktury gleby. W tym celu można zastosować obornik lub kompost.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Parch jabłoni - porażeniu ulegają liście i owoce jabłoni. Choroba powoduje słabsze zawiązywanie pąków kwiatowych, zmniejszenie przyrostów pędów. Na górnej stronie porażonych liści występują oliwkowe plamy z nalotem zarodników grzyba. Plamy te mogą także zlewać się ze sobą. W miarę starzenia się liści następuje ich zasychanie i deformacja. Chore liście mogą także przedwcześnie opadać. Na porażonych owocach skórka korkowacieje i pęka. Porażone owoce są mniejsze i nierównomiernie rozwinięte. Silnie porażone zawiązki przedwcześnie opadają.

Mączniak prawdziwy - choroba ta atakuje wszystkie części nadziemne rośliny. Na porażonych organach pojawia się biały, mączysty nalot. Porażone liście ulegają deformacji i zwijają się. Mogą również przedwcześnie opadać. Chore kwiaty mogą być drobniejsze i słabiej rozwinięte. Zainfekowane owoce są rdzawe ze skorkowaciałymi plamami.

Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych - na porażonych owocach tworzą się brązowe plamy, na których pojawiają się skupiska zarodników. Silnie porażone owoce kurczą się, a następnie wysychają. Część z nich opada z drzewa a część na drzewie pozostaje. Porażeniu mogą również ulegać kwiaty i pędy jabłoni.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Owocnica jabłkowa - larwy minują zawiązki owoców, a wgryzając się do wnętrza zawiązków uszkadzają je. Z otworów wydrążonych przez larwy wydostają się na zewnątrz ich odchody, uszkodzone owoce opadają.

Miodówka jabłoniowa - owady wysysają soki z liści, pędów i ogonków liściowych. Zaatakowane części drzewa zasychają. Liście ulegają deformacji.

Mszyca jabłoniowa - na skutek żerowania mszyc liście i ogonki liściowe ulegają zdeformowaniu, skręcają się i przebarwiają, a następnie usychają. Porażone pędy rosną znacznie wolniej lub przestają rosnąć, mogą się stać wrażliwe na mróz.

Owocówka jabłkóweczka - gąsienice motyla żerują wewnątrz owoców, zanieczyszczając je odchodami. Porażone jabłka nie nadają się do konsumpcji. W roku występują 2 pokolenia szkodnika.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!