Podskórnik gruszowy

Podsk%C3%B3rnik+gruszowy.jpg
choroba icon

PODSKÓRNIK GRUSZOWY (Eriophyes piri) - jest to szpeciel o długości 0,2mm, z tylną częścią ciała podzieloną na 80 pierścieni. Zimują samice w pąkach grusz, gdzie w końcu marca rozpoczynają składanie jaj. Następnie szpeciele opuszczają uszkodzone pąki i przechodzą na liście, gdzie tworzą wyrośla, w których żerują. Tam następuje rozwój drugiego i trzeciego pokolenia. Od lipca samice przechodzą z liści do nowo formujących się pąków, gdzie zimują do następnego roku.

Objawy

objawy icon

Żer w pąkach powoduje silne ich nabrzmiewanie i opóźnienie rozwoju o 2-3 tygodnie. Żer na liściach objawia się powstaniem wyrośli, które początkowo są żółte, później zaś brunatnieją.

Rośliny żywicielskie

rośliny żywicielskie icon

Grusza

Sposoby zwalczania

sposoby zwalczania icon

Zwalczanie należy prowadzić głównie w szkółkach i w młodych sadach, stosując akarycydy lub insektycydy fosforoorganiczne. Pierwszy oprysk należy wykonać w fazie różowego pąka, około 2-3 dni przed kwitnieniem. Kolejny oprysk wykonuje się po kwitnieniu oraz w przypadku dużej liczebności również na początku lipca. Ze środków można zastosować Agrocover Koncentrat.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!