Paciornica gruszowianka

Paciornica+gruszowianka.jpg
choroba icon

PACIORNICA GRUSZOWIANKA (Contarinia pyrivora) to muchówka barwy brunatnej z poprzecznymi, białawymi paskami na górnej stronie odwłoka, długości do 3mm. Larwa jest białawożółtawa, około 3mm długości. Zimują larwy w kokonach w glebie na głębokości 2cm. Wylot muchówek następuje w drugiej i trzeciej dekadzie kwietnia. Samice składają jaja do nierozwiniętych pąków kwiatowych grusz tych odmian, których płatki kwiatowe nie zachodzą na siebie, w wyniku czego tworzy się szczelina. Płodność samic wynosi 60-100 jaj. Po 4-5 dniach wylęgają się larwy, które rozpoczynają żerowanie wewnątrz formujących się małych zawiązków. Okres żerowania larw trwa 30-50 dni. Dorosłe larwy opuszczają zawiązki i przemieszczają się do gleby na zimowanie. W ciągu roku rozwija się jedno pokolenie szkodnika.

Objawy

objawy icon

Uszkodzone przez larwy zawiązki grusz pod koniec kwitnienia drzew są już wyrośnięte i przybierają kształt kulisty. Takie zawiązki nie rozwijają się dalej. Larwy wyjadają wnętrze zawiązków. Zawiązki więdną, marszczą się, czernieją i opadają po wyjściu larw.

Rośliny żywicielskie

rośliny żywicielskie icon

Grusza pospolita i jej odmiany

Sposoby zwalczania

sposoby zwalczania icon

Należy opryskać drzewa w okresie lotu muchówek, w fazie zielonego lub białego pąka. Skuteczne i polecane preparaty do walki z paciornicą to Mospilan 20SP lub Karate Zeon 050CS. Przeprowadzenie zabiegu jest konieczne jeśli w poprzednim sezonie stwierdzono w pobliżu obecność tego szkodnika.

Powiązane problemy Powiązane rośliny  
mszyce, minujące, licinek tarniniaczek czereśnia, grusza, jabłoń  

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!