Miodówka jabłoniowa

drzewa i krzewy lisciaste olcha miodowka olszowa
choroba icon

MIODÓWKA JABŁONIOWA (Psylla mali) - są to owady małe (do 3,0 mm długości) wyglądem swoim przypominające mszyce. Larwy wyraźnie spłaszczone o kolorze żółtozielonym. Formy dorosłe są uskrzydlone gdzie skrzydła są ułożone dachówkowato. W odróżnieniu od mszyc są bardziej ruchliwe i wykonują charakterystyczne skoki.

Objawy

objawy icon

Szkodniki bardzo wczesną wiosną wysysają soki z rozwijających się pączków, wydzielając lepką ciecz doprowadzają do sklejenia pączków, co prowadzi do braku otwarcia pączków zarówno kwiatowych jak i owocowych. Słodka wydzielina pokrywająca pąki i liście powoduje intensywny rozwój grzybów czerniowych.

Rośliny żywicielskie

rośliny żywicielskie icon

Drzewa i krzewy liściaste, jabłoń, grusza.

Sposoby zwalczania

sposoby zwalczania icon

W walce z miodówkami sprawdzają się preparaty pochodzenia naturalnego, np.: Emulpar 940EC, Agrocover Koncentrat czy Insekt Control. W przypadku silnej inwazji szkodników należy sięgnąć po środki chemiczne przeznaczone do zwalczania miodówek, np.: Karate Zeon 050 CS czy Mospilan 20 SP. W przypadku środków chemicznych należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Niewłaściwie przeprowadzony zabieg może przynieść więcej szkód niż pożytku, gdyż wykonując oprysk narażamy nie tylko swoje bezpieczeństwo, ale także pożytecznych owadów, w tym pszczół.

Powiązane problemy Powiązane rośliny  
misecznik śliwowy, pryszczarek gruszowiec grusza, jabłoń, jukka  

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!