Skorupik jabłoniowy

Skorupik+jab%C5%82oniowy.jpg
choroba icon

SKORUPIK JABŁONIOWY (Lepidosaphes ulmi) - samica przykryta jest tarczką o kształcie przecinkowatym, barwy brązowej, niekiedy ze srebrzystym nalotem. Długość tarczki samicy wynosi 3,5-4 mm. Samiec w postaci larwalnej ma tarczkę o połowę mniejszą od samicy, a w postaci dorosłej ma 1 parę skrzydeł. Zimują jaja złożone pod koniec lata przez samicę1) pod tarczką, na pędach i konarach drzew. W połowie maja (kwitnienie czerwonych głogów) następuje wylęganie się kremowych larw, które są ruchliwe i wybierają miejsca odpowiednie do żerowania. Larwy, po pewnym czasie ruchliwego życia, wbijają kłujkę w korę pędów, tracą nogi i od tego czasu żerują, nie zmieniając miejsca na roślinie. PO dorośnięciu (sierpień) dojrzałe samice zostają zapłodnione i składają kilkadziesiąt jaj pod swoją tarczkę. W roku wykształca się 1 pokolenie.

Objawy

objawy icon

Gatunek występuje często masowo na pniach, konarach lub pędach drzew (głównie jabłoń) i krzewów owocowych (porzeczka). Prowadzi to do osłabienia ich wzrostu, karłowacenie, częściowego zasychania i słabego plonowania. Opanowanie rośliny są wrażliwsze na przemarzanie.

Rośliny żywicielskie

rośliny żywicielskie icon

Drzewa i krzewy owocowe. Szczególnie podatna jest jabłoń i porzeczka.

Sposoby zwalczania

sposoby zwalczania icon

Gatunek ten należy zwalczać chemicznie w okresie wylęgania się larw. Skuteczne preparaty to Emulpar 940EC i Mospilan 20SP.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!