Bawełnica korówka

drzewa i krzewy lisciaste jesion bawelnica jesionowo jodlowa2
choroba icon

BAWEŁNICA KORÓWKA (Eriosoma lanigerum) - bezskrzydłe dzieworódki mają ciało owalne, długości 2mm, brunatne, pokryte białym wełnistym nalotem woskowym. Uskrzydlone dzieworódki są brunatnoczarne. Zimują mszyce dorosłe i larwy na szyjce korzeniowej jabłoni. Wytrzymują spadek temperatury do -25st.C. W ciągu sezonu rozwija się do 11 pokoleń.

Objawy

objawy icon

Owady dokonują bardzo zróżnicowanych żerów na roślinach. Mogą powodować wskutek wysysania soków na młodych pędach nieregularne rany, a na starszych podłużne spękania oraz nieregularne guzy. Na ogonkach liściowych tworzą nieforemne galasy w kształcie zamkniętej torebki a na liściach zamknięte wyrośla pokryte gęstymi, krótkimi włosami. Część form szkodnika może żerować na korzeniach powodując drobne ranki.

Rośliny żywicielskie

rośliny żywicielskie icon

Drzewa i krzewy liściaste, grusza, jabłoń, sałata, marchew.

Sposoby zwalczania

sposoby zwalczania icon

Mszyce te są szkodliwe zwłaszcza w szkółkach i młodych sadach. Zaatakowane drzewa łatwo przemarzają w zimie. Populacja mszycy jest częściowo ograniczana przez ośca korówkowego. W zwalczaniu chemicznym bawełnicy korówki szczególnie ważne są dwa okresy: jwiosenny – druga lub trzecia dekada maja i jesienny po zbiorach. Skutecznym środkiem jest Mospilan 20SP.

Powiązane problemy Powiązane rośliny  
turkuć podjadek jabłoń, grusza  

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!