Rubinowiec owocowiec

Rubinowiec+owocowiec.jpg
choroba icon

RUBINOWIEC OWOCOWIEC (Bryobia rubrioculus) - to pajęczak należący do rodziny przędziorkowatych. Samica jest szeroko owalna, grzbietobrzusznie spłaszczona, barwy ciemnobrunatnej, szarej lub zielonkawej. Górna strona ciała jest pokryta rzadkimi, krótkimi, łopatkowatymi łuskami. Nogi pierwszej pary są znacznie dłuższe niż pozostałe. Długość ciała wynosi 0,63mm, a szerokość 0,42mm. Samce mają dwa razy dłuższe przednie nogi od długości ich ciała. Zimują jaja w spękaniach kory na pniach, konarach, przy pąkach. W temperaturze powyżej 17st.C wylęgają się larwy. W ciągu sezonu rozwija się do 5 pokoleń tego szkodnika.

Objawy

objawy icon

Rubinowiec żeruje zarówno na spodniej, jak i górnej stronie liści, powodując ich różnorodne przebarwienia i zasychania.

Rośliny żywicielskie

rośliny żywicielskie icon

Roślinami żywicielskimi są w głównej mierze drzewa i krzewy z rodziny różowatych. Jest to typowy szkodnik sadów zaniedbanych.

Sposoby zwalczania

sposoby zwalczania icon

Rozwojowi rubinowca, podobnie jak przędziorków sprzyja ciepła i sucha pogoda, dlatego podczas takich warunków zwracamy szczególną uwagę na obecność tego szkodnika. W przypadku zauważenia niepokojących objawów stosujemy preparat przeznaczony do walki z przędziorkami, np. Agrocover Koncentrat.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!