Grusza

grusza porady

Grusza

GRUSZA ( Pyrus L.). Grusza to jedno z najczęściej uprawianych drzew owocowych w naszych sadach i ogrodach. Należy do rodziny różowatych. Przeciętnie osiąga od 2,5 do 3,5 metrów wysokości. Owoc zaliczamy do owocy ziarnkowych o różnych kolorach ( różne odcienie zieleni, żółci i czerwieni ) w zależności od odmiany. Smaczny i soczysty posiadający w swym składzie witaminy i minerały oraz pektyny, które usuwają z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii, a także cholesterolu. W ogrodach ozdobnych tworzy formę nisko lub wysokopienną oraz szpalerową. Szczególnie jesienią nadająca ogrodowi szczególnych walorów estetycznych i smakowych. Najpopularniejsze odmiany to lipcówka, faworytka, konferencja, komisówka, paryżanka, likasówka.

Stanowisko

stanowisko icon

Wymagania

wymagania icon

Nawozy zawierające ten składnik należy zastosować wiosną, w fazie białego pąka oraz bezpośrednio po zakończeniu kwitnienia. Najczęściej stosowanymi nawozami mineralnymi w uprawie gruszy są NAWOZY granulowane, do drzew i krzewów liściastych. Oprócz nawozów mineralnych w celu polepszenia wartości odżywczych gleby szczególnie podczas przygotowania sadzonek gruszy do wiosennych czy jesiennych nasadzeń aplikujumy Ziemię uniwersalną.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Paciornica gruszowianka (Contarinia pirivora) żeruje w zawiązkach owoców, które z czasem ulegają deformacji, czernieją i opadają. Zarażone zawiązki należy zbierać i niszczyć, zanim wydostaną się z nich szkodniki, które zimują w ziemi. Można również przeprowadzić zabieg chemiczny w okresie od fazy zielonego do fazy białego pąka. Podskórnik gruszowy (Eriophyes piri). Jest to szpeciel, który żeruje przede wszystkim na pąkach liściowych i liściach. Na liściach pojawiają się jasne pęcherzyki. Pęcherzyki z czasem brunatnieją. Na owocach pojawiają są czerwonawe plamki. Wzdymacz gruszowy (Epitrimerus piri). Szpeciel powodujący zniekształcenia liści. Liście marszczą się i zaginają do środka. Pod spodem liści widoczne jest ich ordzawienie. Miodówki gruszowe (Psylla piritsuga, Psylla piri). Powodują nierozwijanie się i marszczenie blaszek liściowych. Wzrost pędów zostaje zahamowany. Mogą doprowadzić do opadania zawiązków owoców KARATE ZEON® 050 CS  

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!