Kminek zwyczajny

Kminek.jpg

Kminek zwyczajny

KMINEK ZWYCZAJNY (Carum carvi) – to roślina dwuletnia, osiągająca wysokość do 1 m. W pierwszym roku wegetacji rozwija się rozeta liści oraz gruby palowy korzeń, a w kolejnym wyrastają liście odziomkowe i łodygi z kwiatostanem. Owoce to rozłupnie. Mają korzenny zapach i ostry smak. Wysiew nasion do gruntu: III, IV lub VII, zaraz po zbiorze nasion, na głębokość 1,5 cm w odległości ok. 20 cm od siebie, w rzędach co 40-45 cm. Wschodzą bardzo wolno. Zbiór: VI, VII, owoce tylko dojrzałe – czerwono-brunatne, zawsze w godzinach porannych. Roślina mrozoodporna.

Stanowisko

stanowisko icon

Kminek lubi gleby żyzne, wilgotne o dobrym podsiąkaniu i z dużą zawartością wapnia oraz słoneczne miejsca.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń – choroba objawiająca się w postaci szarego, pylącego nalotu na liściach i pędach. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.

Plamistości liści - porażane są głównie osłabione rośliny, rosnące w wilgotnym, ale mało słonecznym miejscu. Typowe objawy to brązowe, wilgotne plamy z szarym nalotem. Zmiany z czasem powiększają się i łączą, uszkadzając znacznie roślinę.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce - żerowanie powoduje zwijanie się liści oraz skręcanie całych pędów. Szkodnik wydziela duże ilości spadzi która zanieczyszcza pędy i owoce. Zwalczanie natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów preparatami: Agrocover Spray, Emulpar 940 EC, Mospilan 20 SP, Karate Zeon 050 CS.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!