Alternarioza

alternarioza
choroba icon

Alternarioza– to choroby (patogeny) liści, pędów, bulw oraz rzadziej owoców wywoływane przez grzyby z rodzaju Alternaria spp.

Objawy

objawy icon

Charakterystyczną cechą chorób powodowanych przez zarodniki Alternaria spp. są koncentryczne lekko zapadające się plamy ułożone współśrodkowo z lekko zapadającą się skórką liścia, pędu czy owocu. Bardzo często wewnątrz takich plam możemy zauważyć jaśniejsze plamy a brzeg nekrozy jest mocno pofałdowany mocno odgraniczony od zdrowej tkanki liścia, pędu czy owocu. Nekroza bardzo rzadko pęka i jest dosyć dobrze uwodniona przynajmniej w pierwszej fazie porażenia i wzrostu. Na owocach powstają suche, skórzaste plamy pokrywające się czarnym nalotem. Ten nalot to maczugowate zarodniki widoczne już pod małym powiększeniem. Nawet przy silnych nekrozach liście nie opadają i praktycznie do końca wegetacji mamy liście na pędach roślin.

Rośliny żywicielskie

rośliny żywicielskie icon

Przedstawicielem tej grupy chorób są alternariozy występujące na roślinach psiankowatych czyli na ziemniaku, alternarioza ziemniaka oraz na pomidorze, alternarioza pomidora. Ostatnimi laty rejestrujemy także brunatnienie liści (alteranrioza) buraka a od zawsze czerń krzyżowych na kapustnych. Oprócz tych chorób zarodniki alternarii możemy identyfikować w kompleksie suchej zgnilizny np. na bulwach ziemniaka.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!