Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec.jpg

Dziurawiec zwyczajny

DZIURAWIEC ZWYCZAJNY (Hypericum perforatum) – to wieloletnia bylina, która osiąga wysokość od 30 do 80 cm/ Ma prostą łodygę rozgałęziającą się w górnej części. Blaszkę liści pokrywają prześwitujące kropki, w których znajdują się zbiorniczki olejków eterycznych. Dziurawiec kwitnie od czerwca do sierpnia. Jego kwiaty są żółte i wabią owady. Jest rośliną ciepłolubną. Wysiew nasion do gruntu: IX, w rzędach lub punktowo, najlepiej zmieszane z piaskiem, dociskać do ziemi. Można nawozić kompostem. Zbiór: IV, w porze kwitnienia, ścinać tylko niezdrewniałe, młode pędy. Mrozoodporność dość dobra, ale wymaga okrywania na zimę. Wiosną wyciąć tuż nad zmienią najstarszą część pędów.

Stanowisko

stanowisko icon

Zaleca się uprawiać na stanowiskach słonecznych (najobficiej kwitnie). Toleruje różne typy gleb jednak optymalne są podłoża lekkie lub średnio zwięzłe, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne o lekko kwaśnym odczynie.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Mączniaki - na całej powierzchni tkanek rozwijających się z porażonych pąków pojawia się biały mączysty nalot. Silne porażenie liści hamuje ich wzrost, a następnie prowadzi do deformacji i zasychania. Skuteczny preparat to Evasiol.

Szara pleśń – choroba objawiająca się w postaci szarego, pylącego nalotu na liściach i pędach. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce - żerowanie powoduje zwijanie się liści oraz skręcanie całych pędów. Szkodnik wydziela duże ilości spadzi która zanieczyszcza pędy i owoce. Zwalczanie natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów preparatami: Agrocover Spray, Emulpar 940 EC, Mospilan 20 SP, Karate Zeon 050 CS.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!