Estragon

Estragon.jpg

Estragon

ESTRAGON (Artemisia dracunculus) - to aromatyczna bylina, dorastająca do 1,2 m wysokości. Szybka się rozrasta. Z rozgałęzionej łodygi wyrastają zielone, całobrzegie liście, lekko zwisające. Na szczytach łodyg znajdują się wiechy z licznymi koszyczkami, składającymi się z zielonkawożółtych kwiatów. Kwitnienie przypada na okres od sierpnia do października. Owocem jest drobna niełupka. Wysiew nasion do gruntu: VI (nie zalecany). Rozmnażanie: najlepiej przez podział starszych kęp lub gotowe sadzonki, rozmieszczane co 30-60 cm. Zbiór: VII, VIII, liście bez przerwy, pod warunkiem, że roślina bujnie się rozwija.

Stanowisko

stanowisko icon

Estragon lubi nasłonecznione miejsca, żyzne gleby i umiarkowane podlewanie.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Mączniaki - na całej powierzchni tkanek rozwijających się z porażonych pąków pojawia się biały mączysty nalot. Silne porażenie liści hamuje ich wzrost, a następnie prowadzi do deformacji i zasychania. Skuteczny preparat to Evasiol.

Szara pleśń – choroba objawiająca się w postaci szarego, pylącego nalotu na liściach i pędach. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce - żerowanie powoduje zwijanie się liści oraz skręcanie całych pędów. Szkodnik wydziela duże ilości spadzi która zanieczyszcza pędy i owoce. Zwalczanie natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów preparatami: Agrocover Spray, Emulpar 940 EC, Mospilan 20 SP, Karate Zeon 050 CS.

Mączlik szklarniowy - dorosłych owadów trudno nie zauważyć – to śnieżnobiałe muszki wielkości 1 mm chowające się na spodniej części liści i również tam składają białawe jajeczka wielkości 0,5 mm. Mączlik szklarniowy to owad ssący co powoduje nieregularną deformację liści.

Powiązane problemy Powiązane rośliny  
chwasty, alternarioza, mszyce irga, bazylia pospolita, arcydzięgiel litwor, kminek zwyczajny, maciejka  

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!