Rozmaryn lekarski

Rozmaryn.jpg

Rozmaryn lekarski

ROZMARYN LEKARSKI (Rosmarinus officinalis) – to wiecznie zielony półkrzew, który osiąga do 2-3 m wysokości. Rośnie jednak bardzo wolno. Jest silnie rozgałęziony. Ma dużo liści, przypominających igły. Kwitnie od maja do lipca, na biało z domieszką fioletu. Wysiew nasion na rozsadę: kilka miesięcy przed posadzeniem roślin do gruntu. Najlepiej uprawiać z sadzonek uzyskanych przez odnóżki lub podział rośliny. Po ukorzenieniu się ich w wodzie wsadzić do gruntu w odległości 30-60 cm od siebie. Na zimę przenieść do chłodnego pomieszczenia. Zbiór: przez cały sezon.

Stanowisko

stanowisko icon

Najlepiej rośnie w nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru miejscu, na glebie ubogiej i suchej, zasobnej w wapno. Podlewa się go z umiarem i rzadko.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń – choroba objawiająca się w postaci szarego, pylącego nalotu na liściach i pędach. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mączlik szklarniowy - dorosłych owadów trudno nie zauważyć – to śnieżnobiałe muszki wielkości 1 mm chowające się na spodniej części liści i również tam składają białawe jajeczka wielkości 0,5 mm. Mączlik szklarniowy to owad ssący co powoduje nieregularną deformację liści.

Powiązane problemy Powiązane rośliny  
fusariozy, mączniak prawdziwy, mszyce koper, kminek zwyczajny, lebiodka pospolita  

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!