Lawenda wąskolistna

Lawenda.jpg

Lawenda wąskolistna

LAWENDA WĄSKOLISTNA (Lavandula angustifolia) – to wiecznie zielona roślina, wydzielająca intensywny i przyjemy zapach. Osiąga 100 cm wysokości i jest silnie rozgałęziona. Ma dużo szarawych owłosionych listków. Kwiaty zebrane w tzw. nibykłosy. Kwitną przez cały lipiec i sierpień na niebiesko lub fioletowo. Wysiew nasiona do gruntu: III, IV, w odstępach 20-30 cm od siebie, kiełkują dość wolno. Rozmnażanie: także przez podział starszych okazów wiosną lub jesienią (zalecane). Późną jesienią można lawendę odmłodzić poprzez silne przecięcie. Nie ciąć zdrewniałe części gałązek, nie odrosną.

Stanowisko

stanowisko icon

Lawenda najlepiej rośnie na glebach lekkich, wapiennych w nasłonecznionych miejscach.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń – choroba objawiająca się w postaci szarego, pylącego nalotu na liściach i pędach. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mączlik szklarniowy - dorosłych owadów trudno nie zauważyć – to śnieżnobiałe muszki wielkości 1 mm chowające się na spodniej części liści i również tam składają białawe jajeczka wielkości 0,5 mm. Mączlik szklarniowy to owad ssący co powoduje nieregularną deformację liści.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!