Ubiorek gorzki

Ubiorek+gorzki.jpg

Ubiorek gorzki

UBIOREK GORZKI (Iberis amara) - w stanie naturalnym rośnie w południowej i zachodniej części Europy, osiągając wysokość 20-30 cm. Łodygi są silnie rozgałęzione i dość obficie ulistnione, a liście łopatkowate, zakończone kilkoma ząbkami. Kwiaty są białe, zebrane po kilkanaście w zwarte baldachogrona, które pod koniec kwitnienia silnie się wydużają. Ubiorek zakwita w połowie czerwca i kwitnie obficie do połowy sierpnia. Owocem jest oskrzydlona, dwukomorowa łuszczynka. Uprawia się zaledwie kilka odmian tego gatunku, wszystkie o białych kwiatach, ale o różnej sile wzrostu. Najbardziej znane są ‘Hyacinthiflora’ o dużych kwiatach zebranych w długie, gęste grona i ‘lceberg’ o nieco niższym wzroście. Ubiorki o kwiatach różowo fioletowych, dość często spotykane w naszych ogrodach, są odmianami ubiorka okółkowego (Iberis umbellata L.). Do częściej uprawianych należą ‘Rose Cardinal’ i „Tetra Vulcan’. Ze względu na zwarty, niski wzrost i obfite kwitnienie ubiorki nadają się przede wszystkim na obwódki i do ogrodów skalnych. Można je też wysiewać w skrzynkach balkonowych.

Stanowisko

stanowisko icon

Ubiorki dobrze rosną na glebach zwięzłych, żyznych, w miejscach słonecznych. Nasiona sieje się w palety lub wprost do gruntu w kwietniu. W czasie suszy rośliny wymagają regularnego podlewania, które zapobiega szybkiemu zasychaniu kwiatów. Po przekwitnięciu pędy można przyciąć i wtedy na nowych rozgałęzieniach pojawią się kwiaty jeszcze w końcu lata. Rośliny źle znoszą przesadzanie.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń - objawia się występowaniem popielatego nalotu, który powoduje gnicie roślin. Porażone fragmenty usuwamy, a w przypadku nasilenia się objawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, Polyversum WP).

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!