Nasturcja większa

Nasturcja.jpg

Nasturcja większa

NASTURCJA WIEKSZA (Tropaeolum majus) - ojczyzną nasturcji jest Chile, Peru i Kolumbia. Tam jest byliną o łodygach silnie rozgałęzionych, długości nawet 3 m. Liście są tarczowate, długoogonkowe, a kwiaty grzbieciste, z ostrogą, osadzono pojedynczo w kątach liści na długich szypułkach. Średnica kwiatu wynosi 3 cm, a barwa płatków jest żółta i pomarańczowa w różnych odcieniach. Kwitnienie trwa od czerwca przez całe lato. Owocem jest żebrowany, szaro beżowy orzeszek o szorstkiej powierzchni. Nasturcje uprawiane w ogrodach są mieszańcami kilku gatunków o różnej sile wzrostu. Najważniejsze grupy odmian to nasturcje wysokie, o płożących się lub wspinających na podpory pędach i kwiatach pojedynczych, jak odmiany ‘Luzifer’ lub pełnych jak u ‘Gildglanz’. Niskie, o wysokości 30 cm, pojedyncze, jak w grupie Alaska, Top Top czy Tom Thumb. Niskie, o kwiatach półpełnych, jak w grupie Glorious Gleam czy Jewel Choice. Nasturcje ogrodowe mają kwiaty dwa razy większe niż dziko rosnące i o szerszej gamie barw, od żółtej po karmazynowo czerwoną. Niskie odmiany stosuje się do tworzenia grup ogrodowych, a także do uprawy w skrzynkach balkonowych. Odmiany o długich pędach, zwłaszcza pochodzące od gatunku T. peregrinum L., nadaje się do okrywania pergoli i płotów.

Stanowisko

stanowisko icon

Nasturcja dobrze rośnie na glebach średnio zwięzłych, raczej suchych i ubogich w składniki pokarmowe. Powinna być uprawiana w miejscach słonecznych, gdyż w cieniu pędy nadmiernie się wydłużają, a kwitnienie jest bardzo słabe. Rośliny są wrażliwe na niską temperaturę i nie znoszą przesadzania, dlatego zaleca się siew wprost do gruntu dopiero w połowie maja.

Wymagania

wymagania icon

Najczęściej uprawia się odmiany niskie, dla których optymalną rozstawą jest 30 x 20-25 cm. Można też wysiewać orzeszki w połowie kwietnia, po trzy do doniczek, i przesadzać do gruntu z bryłą ziemi, gdy minie obawa przymrozków.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń - objawia się występowaniem popielatego nalotu, który powoduje gnicie roślin. Porażone fragmenty usuwamy, a w przypadku nasilenia się objawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, Polyversum WP).

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!