Maciejka

Maciejka.jpg

Maciejka

MACIEJKA (Matthiola bicornis) - ojczyzną maciejki jest Grecja. Rośliny maja silnie rozkrzewione łodygi w dolnej części nieco płożące, wyżej wzniesione, osiągają długość 30-40 cm. Liście są małe, lancetowate, podobnie jak łodygi –szarozielone. Kwiaty małe, liliowo różowe, są osadzone po kilka w luźnych gronach. Kwitnienie trwa od czerwca do sierpnia. Owocem jest łuszczyna z dwoma rożkowatymi wyrostkami na wierzchołku. Maciejka uprawiana w ogrodach różni się od dziko rosnącej nieco silniejszym wzrostem i większymi kwiatami. Specjalistyczne firmy nasienne nie oferują odmian, ale starannie wyselekcjonowane formy, wyrównane pod względem wysokości roślin i barwy kwiatów. Ze względu na bardzo silny zapach kwiatów maciejkę uprawi się w pobliżu ławek, altan, pod oknami. Nieliczne i małe kwiaty nie mają walorów dekoracyjnych i w dzień są zamknięte. Dlatego maciejkę sieje się w małych grupach, w sąsiedztwie roślin obficie i długo kwitnących.

Stanowisko

stanowisko icon

Rośliny silnie rosną na glebach piaszczysto-gliniastych, umiarkowanie wilgotnych, w miejscach słonecznych lub tylko lekko ocenionych. Maciejka nie znosi przesadzania.

Wymagania

wymagania icon

Nasiona sieje się wprost do gruntu w połowie kwietnia. Aby przedłużyć kwitnienie, można siać nasiona co 2 tygodnie, do połowy czerwca. Latem przekwitające i zasychające rośliny należy stopniowo usuwać.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń - objawia się występowaniem popielatego nalotu, który powoduje gnicie roślin. Porażone fragmenty usuwamy, a w przypadku nasilenia się objawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Topsin M 500 SC, Signum 33 WG, Polyversum WP, Agricolle Spray).

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!