Maciejka

Maciejka.jpg

Maciejka

MACIEJKA (Matthiola bicornis) - to zwyczajowa nazwa lewkonii dwurogiej, której ojczyzną jest Grecja. Rośliny mają silnie rozkrzewione łodygi w dolnej części nieco płożące, wyżej wzniesione, osiągają długość 30-40 cm. Liście są małe, lancetowate, podobnie jak łodygi –szarozielone. Kwiaty małe, silnie i przyjemnie pachnące, liliowo różowe, są osadzone po kilka w luźnych gronach. Kwitnienie trwa od czerwca do sierpnia. Owocem jest łuszczyna z dwoma rożkowatymi wyrostkami na wierzchołku.

Maciejka uprawiana w ogrodach różni się od dziko rosnącej nieco silniejszym wzrostem i większymi kwiatami. Specjalistyczne firmy nasienne nie oferują odmian, ale starannie wyselekcjonowane formy, wyrównane pod względem wysokości roślin i barwy kwiatów.

Ze względu na bardzo silny zapach kwiatów maciejkę uprawia się w pobliżu ławek, altan, pod oknami. Nieliczne i małe kwiaty nie mają walorów dekoracyjnych i w dzień są zamknięte. Dlatego maciejkę sieje się w małych grupach, w sąsiedztwie roślin obficie i długo kwitnących.

Stanowisko

stanowisko icon

Rośliny silnie rosną na glebach piaszczysto-gliniastych, umiarkowanie wilgotnych, w miejscach słonecznych lub tylko lekko ocenionych. Maciejka nie znosi przesadzania.

Wymagania

wymagania icon

Maciejka należy do roślin o niewielkich wymaganiach. Nasiona sieje się wprost do gruntu w połowie kwietnia. Aby przedłużyć kwitnienie, można siać nasiona co 2 tygodnie, do połowy czerwca. Latem przekwitające i zasychające rośliny należy stopniowo usuwać.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń - na liściach i kwiatach pojawia się szary nalot, który w krótkim czasie obejmuje coraz większą powierzchnię roślin. W niesprzyjających warunkach choroba rozwija się bardzo szybko. Po zauważeniu objawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, Polyversum WP).

Mączniak prawdziwy - objawy występują w postaci plam pokrytych mączystą, watowatą, białą grzybnią. Porażone liście marszczą się i zwijają ku dołowi. Najczęściej występuje w wilgotne i ciepłe lata, zwłaszcza tam, gdzie jest duże zagęszczenie roślin. Porażone części roślin należy usuwać, a gdy choroba jest mocno zaawansowana, najlepiej zastosować środek chemiczny (np. Signum 33 WG, Signum 33 WG, Stoper AE).

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce - są jednymi z najgroźniejszych szkodników w uprawie kwiatów. Często są niewidoczne gdyż żerują na pędach pod kwiatami i liśćmi. W przypadku mszycy zielonej kolor dodatkowo utrudnia ich identyfikację. Wysysają soki przez co powodują osłabienie roślin. Zwalczanie środkiem Mospilan 20SP lub preparatami pochodzenia naturalnego, np. Emulpar Spray lub Agrocover Spray.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!