Maczek kalifornijski

Maczek.jpg

Maczek kalifornijski

MACZEK KALIFORNIJSKI (Eschscholzia californica) - pochodzi z Kalifornii. Rośliny mają łodygi rozgałęzione i szeroko się rozrastają, ale ich wysokość nie przekracza 30-40 cm. Liście są pierzastosieczne, delikatne i podobnie jak łodygi – szarozielone. Kwiaty lśniące, żółte, osadzone na długich szypułkach, otwierają się całkowicie tylko w dni słoneczne. Kwitnie od końca czerwca do jesieni. Chociaż pojedyncze kwiaty szybko przekwitają, to jednak stale tworzą się nowe pąki, Owocem jest torebka o wyglądzie łuszczyny. Kwiaty odmian uprawnych są duże, o średnicy 5-8 cm i różnią się barwą oraz wypełnieniem. Mogą być pojedyncze lub półpełne, białe, żółte, pomarańczowe i karminowe w różnych odcieniach, zawsze błyszczące. Najczęściej uprawia się wielobarwne mieszanki, np. ‘Mission’s Bells’ – o pełnych kwiatach. Maczek kalifornijski nadaje się do tworzenia grup ogrodowych i obwódek, a także do uprawy na murkach i w ogrodach skalnych. Dzięki pięknemu ulistnieniu rośliny są dekoracyjne również przed kwitnięciem.

Stanowisko

stanowisko icon

Rośliny dobrze rosną na glebach lekkich, piaszczystych, wapiennych, w miejscach słonecznych, ciepłych. Nasiona sieje się wprost na miejsce stałe od połowy kwietnia. Wcześniej kwitnące rośliny można otrzymać z siewu jesiennego.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Mączniak prawdziwy - objawy występują w postaci plam pokrytych mączystą, watowatą, białą grzybnią. Porażone liście marszczą się i zwijają ku dołowi. Najczęściej występuje w wilgotne i ciepłe lata, zwłaszcza tam, gdzie jest duże zagęszczenie roślin. Porażone części roślin należy usuwać, a gdy choroba jest mocno zaawansowana, najlepiej zastosować środek chemiczny (np. Signum 33 WG, Agrocover Spray, Signum 33 WG, Stoper AE).

Mączniak rzekomy - nieregularne, czerwone lub brązowe plamy na zewnętrznej stronie, a od spodu biały, mączastym nalot. Atakuje nie tylko liście położone w dolnej partii rośliny, ale także część wierzchołkową. Porażone rośliny najlepiej opryskać środkiem chemicznym np. Signum 33 WG, Agrocover Spray, Stoper AE.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!