Begonia stale kwitnąca (Ukośnica)

Begonia.jpg

Begonia stale kwitnąca (Ukośnica)

BEGONIA STALE KWITNĄCA (Begonia semperflorens) to popularna roślina rabatowa i balkonowa o ozdobnych kwiatach, jak i liściach. Liście są niesymetryczne o różnym kącie u nasady liścia, stąd polska nazwa begonii – ukośnica. Kwiaty pojawiają się już w VI i są ozdobą rośliny aż do mrozów. Najczęściej spotykane są odmiany o kwiatach w różnych odcieniach koloru czerwonego, różowego i białego.

Stanowisko

stanowisko icon

Begonia stale kwitnaca najlepiej się udaje zrówno w słońcu, jak i w półcieniu. Co do gleby to wymaga ziemi torfowej. Gleba oczywiście powinna być zasobna w składniki pokarmowe (zarówno makro jak i mikroelementy), lekka i przewiewna. Do tego aby rośliny pięknie i obficie kwitły należy systematycznie dostarczać im w okresie wegetacji wody. Należy także pamiętać aby nie podlewać bezpośrednio liści, gdyż woda może doprowadzić do powstania tzw. „nekroz” wodnych. Aplikacja powinna odbywać się „pod” korzeń.

Wymagania

wymagania icon

W okresie intensywnego wzrostu begonii oraz obfitego kwitnienia rośliny te wymagają systematycznej aplikacji nawozów mineralnych wieloskładnikowych zawierających azot, potas, fosfor jak i mikroelementy. Begonie źle rosną w zbyt ciasnych pojemnikach. Korzenie wówczas zaczynają obumierać co w konsekwencji może ograniczyć rozwój części nadziemnej roślin.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń - objawy to przede wszystkim szary, puszysty, pylący nalot, a także brunatne plamy na łodygach. Porażone szarą pleśnią pąki kwiatowe brunatnieją i zamierają.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!