Begonia

begonia

Begonia

Begonia / ukośnica (Begonia L.) jest rośliną ozdobną (od kilku centymetrów wielkości do kilku metrów), której rodzaj obejmuje ponad 1000 gatunków występujących prawie na całym świecie. Nazwa rośliny pochodzi od nazwiska francuskiego botanika. Cechą charakterystyczną tych pięknych roślin są gatunki o ozdobnych liściach jak i ozdobnych kwiatach. Łatwość z jaką dają się krzyżować poszczególne gatunki prowadzi do powstania wielu coraz piękniejszych odmian. Część z tych roślin ozdobnych to rośliny wiecznie zielone oraz rośliny zrzucające liście na zimę, wytwarzające kłącza lub bulwy. Liście są niesymetryczne o różnym kącie u nasady liścia, stąd polska nazwa begonii – ukośnica. Jedne z ładniejszych begonii to begonie stale kwitnące, begonia królewska czy begonie bulwiaste i begonie zwisające nadające się na upiększanie balkonów i tarasów oraz naszych domów i biur.

Stanowisko

stanowisko icon

Jeżeli chodzi o wymagania świetlne to begonia wymaga miejsc o dobrym naświetleniu co nie znaczy, że roślina nie będzie sobie radzić w miejscach o ograniczonym oświetleniu np. w pomieszczeniach zamkniętych o sztucznym naświetleniu. Co do gleby to wymaga ziemi torfowej. Gleba oczywiście powinna być zasobna w składniki pokarmowe (zarówno makro jak i mikroelementy) być lekka i co bardzo ważne przewiewna. Co do temperatury wzrostu to begonia rosnąca w pomieszczeniach dobrze znosi temperatury tzw. pokojowe czyli temperatury powyżej 15 C, a begonie wysadzone na zewnątrz, temperaturę do 25 C. Do tego aby rośliny pięknie i obficie kwitły należy systematycznie dostarczać im w okresie wegetacji wody. Woda jakiej używamy do podlewania ukośnicy powinna być pozbawiona wapnia. Należy także pamiętać aby nie podlewać bezpośrednio liści, gdyż woda może doprowadzić do powstania tzw. „nekroz” wodnych. Aplikacja powinna odbywać się „pod” korzeń.

Wymagania

wymagania icon

W okresie dużego wzrostu begonii oraz obfitego kwitnienia rośliny te wymagają systematycznej aplikacji nawozów mineralnych wieloskładnikowych zawierających azot, potas, fosfor jak i mikroelementy. Przy obfitym podlewaniu 2 – 3 razy w tygodniu, w okresie wegetacyjnym oraz co 10 – 14 dni zimą, pamiętamy przy tych czynnościach aby regulować odczyn roztworu glebowego, który powinien oscylować wokół odczynu obojętnego. Te egzemplarze, które rosną w doniczkach wymagają zawsze doniczek większych co najmniej o 1 – 2 numery. Korzenie w ciasnych doniczkach zaczynają obumierać co w konsekwencji może ograniczyć rozwój części nadziemnej roślin. Rozmnażanie begonii jest łatwe i szybkie w zależności od poszczególnych gatunków i odmian (nasiona, podział rozrośniętych kęp, sadzonki pędowe, podział bulwy czy sadzonki liściowe). Co do cięć hodowlanych, skracających pędy to tylko begonia koralowa wymaga takich czynności.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń (Botrytis cinerea) Plamistość liści (różne grzyby) Czarna zgnilizna korzeni Mączniak prawdziwy

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce (różne gatunki) Przędziorek chmielowiec (Tetranychus urticae) Nicienie

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!