Smagliczka nadmorska

Smagliczka.jpg

Smagliczka nadmorska

SMAGLICZKA NADMORSKA (Lobularia maritima) - pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, gdzie osiąga wysokość 10-40 cm. Rośliny mają zwarty, półkulisty pokrój. Łodygi silnie rozgałęzione, w dolnej części lekko się pokładają. Liście są małe, lancetowate. Kwiaty drobne, pachnące, zebrane w gęste, szczytowe grona, mają barwę białą lub fioletową. Rośliny kwitną obficie od czerwca do jesieni. Owocem jest dwukomorowa łuszczynka. Różnią się wysokością i pokrojem roślin, a także barwą kwiatów, która może być biała, różowa i fioletową w różnych odcieniach. Uprawi się przede wszystkim odmiany tworzące zwarte kobierce, np. ‘Snow Crystal’ i ‘Snow Carpet’, a także z grupy Alice i bardzo wczesnej Easter Bonnet, najlepszej do uprawy w pojemnikach. W obydwu grupach oferowanych jest po sześć odmian, w różnych kolorach oraz wielobarwne mieszanki. Lobularia nadaje się na obwódki, na kwietniki, do ogrodów skalnych, na murki, a także do obsadzenia skrzynek balkonowych i mis. Jest cenną rośliną do przykrywania zagonów z roślinami cebulowymi, które po wiosennym kwitnieniu wcześnie zasychają.

Stanowisko

stanowisko icon

Rośliny dobrze rosną na glebach lekkich, przepuszczalnych, na stanowiskach słonecznych.

Wymagania

wymagania icon

Nasiona sieje się w palety lub wprost na miejsce stałe w kwietniu. Po przekwitnięciu pierwszych kwiatostanów można pędy przycinać i w ten sposób przedłużyć okres kwitnienia aż do jesieni. Rośliny przeznaczone do uprawy w pojemnikach produkuje się pod osłonami w wielodoniczkowych paletach.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Mączniak prawdziwy - objawy występują w postaci plam pokrytych mączystą, watowatą, białą grzybnią. Porażone liście marszczą się i zwijają ku dołowi. Najczęściej występuje w wilgotne i ciepłe lata, zwłaszcza tam, gdzie jest duże zagęszczenie roślin. Porażone części roślin należy usuwać, a gdy choroba jest mocno zaawansowana, najlepiej zastosować środek chemiczny (np. Signum 33 WG, Agrocover Spray, Signum 33 WG, Stoper AE).

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!