Ostróżka ogrodowa

Ostr%C3%B3%C5%BCka+ogrodowa.jpg

Ostróżka ogrodowa

OSTRÓŻKA OGRODOWA (Delphinium ajacis) występuje w krajach śródziemnomorskich i na Krymie, gdzie dorasta do wysokości 1 m. Łodygi są słabo rozgałęzione, a liście delikatne, dłoniasto sieczne. Kwiaty barwy niebieskiej, różowej lub białej, z długą ostrogą, są zebrane w okazałe grona. Obfite kwitnienie przypada w lipcu. Owocem jest mieszek. Różnice między odmianami polegają przede wszystkim na sile wzrostu, zdolności krzewienia się pędów oraz wypełnieniu i barwie kwiatów. Najbardziej cenione są odmiany o długich, gęstych gronach – jak w grupie Kalsey, oferowanej w czterech kolorach i wielobarwnej mieszance. Bardzo podobne, chociaż o mniej zwartych kwiatostanach, są odmiany ostróżki polnej. W ogrodach uprawia się przede wszystkim odmian z grupy Juno, a do uprawy pod osłonami są polecane odmiany z grupy Sydney.

Stanowisko

stanowisko icon

Ostróżeczki głęboko się korzenią i dlatego dobrze rosną na glebach starannie uprawionych, średnio zwięzłych, umiarkowanie wilgotnych. Najobficiej kwitną w miejscach słonecznych, osłoniętych od wiatru.

Wymagania

wymagania icon

Nasiona sieje się wprost do gruntu w końcu marca i kwietniu lub jesienią poprzedniego roku. Siewki przerywa się, zachowując odstępy w rzędzie 5-10 cm. Odległość między rzędami nie powinna być mniejsza niż 20 cm. Ostróżeczki najładniej wyglądają w wielobarwnych grupach. Nadają się też na kwiat cięty, chociaż są mniej trwałe od ostróżek bylinowych.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń - objawia się występowaniem popielatego nalotu, który powoduje gnicie roślin. Porażone fragmenty usuwamy, a w przypadku nasilenia się objawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, Polyversum WP).

Plamistości liści - pojawienie się na liściach okrągłych, czarnych i lekko postrzępionych plam świadczy o obecności tej choroby. Po pewnym czasie następuje żółknięcie i opadanie porażonych liści. Regularne opryski pomogą uchronić przed chorobą (np. Polyversum WP).

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!