Malina

malina

Malina

Maliny, podobnie jak inne krzewy owocowe, są chętnie uprawiane na działkach lub ogrodach przydomowych. Spożywane często w postaci rozmaitych przetworów jak i na surowo. Owoce malin znane są również ze swoich właściwości leczniczych ze względu na zawartość licznych witamin i mikroelementów. Stanowisko: Malina ma duże wymagania glebowe. Do jej uprawy najlepiej nadają się gleby bogate w próchnicę i składniki mineralne i o odpowiedniej zasobności w wodę. W przypadku uprawy malin na glebach mniej zasobnych warto je zasilić nawozami organicznymi, a w okresach większego zapotrzebowania na wodę również podlewać. Maliny najlepiej udają się na glebie o odczynie lekko kwaśnym. Preferują stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. Gleba pod uprawę malin powinna być bardzo dokładnie odchwaszczona.

Wymagania

wymagania icon

Najczęściej występujące choroby:

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń (Botrytis cinerea) - grzyb poraża owoce, kwiaty i pędy malin. W wyniku choroby kwiaty i pędy mogą usychać, a porażone owoce pokrywają się szarym, pylącym nalotem zarodników. Aby zapobiec chorobie należy unikać dużego zagęszczenia roślin. Należy również pozbywać się opadniętych, porażonych liści. W przypadku wystąpienia choroby można zastosować środki ochrony roślin. Antraknoza maliny (Elsinoe veneta) - grzyb poraża wszystkie nadziemne części roślin, a przede wszystkim pędy. W wyniku porażenia tą chorobą na pędach maliny mogą wystąpić plamy początkowo ciemniejsze, a następnie zmieniające kolor na jaśniejszy i otoczone ciemniejszą obwódką. W miejscach porażenia pęka kora. W przypadku silnego porażenia mogą zamierać pędy malin. Chore pędy należy usuwać. Dodatkowo w celu zwalczania choroby można zastosować skuteczne fungicydy. Najczęściej występujące szkodniki:

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Przędziorki (Tetranychus spp.) – szkodniki te wysysając soki z liści mogą powodować osłabienie roślin. Inne objawy żerowania owadów to żółtawe przebarwienia liści i ich wcześniejsze opadanie. Kistnik malinowiec (Byturus tomentosus) – groźny szkodnik malin, który uszkadza zarówno liście jak i pąki kwiatowe. Żerując w pąkach kwiatowych uszkadzają je i przyczyniają się do ich zasychania. Dorosłe osobniki szkodnika wygryzają tkankę liścia między nerwami.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!