kukurydza

12+Kukurydza+(1).jpg

kukurydza

KUKURYDZA (Zea mays) to roślina zyskująca coraz większą popularność w naszych ogrodach. Te uwielbiane przez Amerykanów warzywa wyróżniają się wyjątkowym smakiem, zaś rodzime firmy nasienne oferują bogatą gamę odmian. Na szczególną uwagę zasługują odmiany kukurydzy cukrowej oraz pękającej, doskonale nadającej się na popularny popcorn.
Ziarna kukurydzy posiadają około 15% białka, około 70% węglowodanów, 8% tłuszczu oraz dość sporą ilość błonnika. Kukurydza charakteryzuje się słodkim smakiem. Spowodowane jest to dużą zawartością cukru w jej ziarnach, większą nawet niż w innych zbożach.
Z uwagi na brak glutenu kukurydza jest doskonałą alternatywą dla osób, które nie tolerują tego składnika lub posiadają na niego alergię. W kuchni polskiej bardzo często kukurydza jest gotowana z dodatkiem masła, prażona lub grillowana. Oprócz tego wykorzystywana jest do produkcji mąki, wafli, płatków czy chrupek (głównie przeznaczonych dla małych dzieci) i oleju kukurydzianego.

Które odmiany warto uprawiać w ogrodzie?
- Kukurydza ‘Ambrozja’ F1 – wczesna, bardzo słodka, do 180-200 cm wysokości. Tworzy duże kolby, 20-22 cm długości, o masie około 270 g.
- Kukurydza ‘Comanche’ F1 – bardzo wczesna odmiana, bardzo słodka. Osiąga do 180 cm wysokości. Kolby duże, około 25 cm długości, o masie około 300 g. Duże nasiona do bezpośredniego spożycia, konserwowania lub mrożenia.
- Kukurydza ‘Dobosz’ F1 – średnio wczesna. Nadaje się do zbioru gdy nasiona są w pełni dojrzałe. Jest to odmiana tzw. pękająca – idealna na popcorn. Wysuszone, twarde nasiona praży się w przykrytym naczyniu z dodatkiem odrobiny oliwy.
- Kukurydza ‘Golden Bantam’ - bardzo słodka i bardzo plenna, o wysokich walorach smakowych. Kolby duże, 22-24 cm długości, o żółtym zabarwieniu.
- Kukurydza ‘Landmark’ - bardzo wczesna o słodkim ziarnie.
- Kukurydza ‘Mini Pop’ – dorasta do 150 cm wysokości, tworzy 2–3 małe kolby. Idealnie nadają się do konserwowania w całości.
- Kukurydza ‘Płomyk’ - średnio plenna, osiąga do 160 cm wysokości. Kolby zbiera się, gdy nasiona są w pełni dojrzałe. Odmiana tzw. pękająca – idealna na popcorn.
- Kukurydza ‘Złota Karłowa’ – bardzo wczesna, silnie rozkrzewiona. Tworzy 2–3 nieduże kolby długości 8–12 cm. Ziarno jasnożółte, bardzo smaczne.

Stanowisko

stanowisko icon

Kukurydza preferuje miejsca dobrze nasłonecznione i bogate podłoże gliniaste o pH 5,5- 6,8. Warzywo to wymaga nawożenia. Przed rozpoczęciem uprawy warto wzbogacić glebę w kompost w ilości 9-13 kg na każde 10 m2. Pamiętajmy, aby przekopać ziemię co najmniej na głębokość 20 cm. Jeśli gleba w naszym ogrodzie źle odprowadza wodę, powinniśmy zbudować wysoki zagon.

Wymagania

wymagania icon

Kiedy kukurydza już wykiełkuje, powinniśmy zapewnić jej wystarczającą ilość wody, by mogła dać nam zdrowe kolby i miękkie ziarno.
Wszystkie odmiany mogą zapylać się wzajemnie, co może powodować powstawanie zmian w kolorze i teksturze ziaren. Jeśli uprawiamy więcej niż jedną odmianę kukurydzy i nie chcemy mieszańców, rozplanujmy czas sadzenia roślin tak, by nie pyliły w tym samym okresie (najlepiej zachować co najmniej 2-tygodniowy odstęp).
Kukurydza cukrowa jest dojrzała, gdy wiechy na czubkach kolb stają się brązowe, lecz wciąż wilgotne w dotyku. Słodką kukurydzę powinniśmy zbierać późnym popołudniem i podawać na stół natychmiast, zanim cukier w niej zawarty zamieni się w skrobię. Odmiany o normalnej zawartości cukru możemy przechowywać w lodówce przez 2-3 dni. Kukurydzę z wysoką i bardzo wysoką zawartością cukru można przechowywać w lodówce ponad tydzień.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Wirus mozaiki - liście pokryte smugami, skarłowaciałe rośliny. Wyrwijmy i zniszczmy zainfekowane rośliny. W przyszłości starajmy się zdobyć rośliny odporne na tę chorobę. Postarajmy się też kontrolować mszyce, które roznoszą chorobę po ogrodzie.

Septerioza - liście pokryte szarozielonymi plamkami. Spryskajmy rośliny środkami opartymi na siarce. Czynność tę powtarzajmy co 2 tygodnie.

Rdza kukurydzy - liście z małymi brązowymi kropkami. Spryskajmy rośliny środkami opartymi na siarce. Czynność tę powtarzajmy co 2 tygodnie.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Ploniarka zbożówka - siewki nadgryzione na poziomie ziemi. Poszukajmy i zniszczmy owady znajdujące się w ziemi dookoła podstaw zniszczonych roślin. W przypadku dużych uszkodzeń warto zastosować środek owadobójczy.

Ślimaki - dziury w liściach siewek. Prześledźmy ślady wędrówek ślimaków. Dzięki temu będziemy mogli zlokalizować szkodniki. Rozrzućmy trochę popiołu drzewnego czy mączki bazaltowej. Pamiętajmy, by odnawiać tę warstwę po każdym deszczu.

Skrzypiarki - szczytowe liście z małymi, okrągłymi dziurkami. Zniszczenie liści jest bardzo poważne, ale następne pokolenia mogą wywiercać się w łodygę i kolby. Warto stosować insektycydy, np. Mospilan 20SP.

Chrabąszcz majowy - na liściach występuje gołożer. Rankiem strząśnijmy chrabąszcze do pojemnika z roztworem mydła i zniszczmy je. Jeśli nie możemy sobie w ten sposób z nimi poradzić, zastosujmy środki owadobójcze, np. Mospilan 20SP.

Pryszczarek pszeniczny - łodygi łamią się, wewnątrz są dziury i gąsienice. Wyrwijmy i zniszczmy zainfekowane rośliny. W przyszłym roku posadźmy kukurydzę w zupełnie nowym miejscu. Postarajmy się znaleźć odmiany mniej podatne na tego szkodnika.

Omacnica prosowianka - wygryzione dziury w kolbach i ziarnach. Niezniszczone części kolb są nadal jadalne. Odchylmy liście okrywowe przykrywające kolby i usuńmy stamtąd owady, zanim spowodują dalsze zniszczenia.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!