Ogórek

Og%C3%B3rek.jpg

Ogórek

OGÓREK (Cucumis sativus) to rośliny z rodziny dyniowatych. Mogą być uprawiane zarówno w gruncie jak i pod osłonami – w tunelu foliowym lub w szklarni. Ze względu na zawartość cennych minerałów są cenione w przemyśle spożywczym i kosmetycznym.

Stanowisko

stanowisko icon

Ogórek nie ma zbyt dużych wymagań glebowych. Dobrze rośnie na każdym rodzaju gleby oprócz gleb bardzo ciężkich i podmokłych. Preferuje stanowisko słoneczne. Jest wrażliwy na niskie temperatury i z tego powodu należy go wysiewać już po okresie wiosennych przymrozków. Ogórek najlepiej udaje się na glebach o odczynie zasadowym.

Wymagania

wymagania icon

Ogórki mają dość duże wymagania pokarmowe dlatego warto już jesienią przed wiosennym siewem nasion zasilić glebę nawozem organicznym. Natomiast w sezonie wegetacyjnym dostarczamy roślinom niezbędne składniki w postaci nawozu np. nawóz ZADBANY OGRÓD do pomidorów i ogórków z mączką bazaltową. Zasilamy je zwłaszcza fosforem, na który ogórki mają duże zapotrzebowanie. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym po wysiewie nasion jest dokładne odchwaszczanie plantacji. Chwasty musimy regularnie usuwać ręcznie albo za pomocą herbicydów. Ogórki mają duże zapotrzebowanie na wodę. Podczas suszy należy rośliny systematycznie podlewać.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Bakteryjna kanciasta plamistość ogórka - na liściach widoczne są jasne, żółtawe plamy, które po wyschnięciu wykruszają się. Silne porażenie roślin może doprowadzić nawet do deformacji owoców ogórka. Konieczne jest zwalczanie tej groźnej choroby za pomocą dostępnych produktów. Mączniak rzekomy dyniowatych - objawy choroby pojawiają się początkowo na górnej stronie blaszki liściowej. Są to jasne plamy umiejscowione między nerwami liścia. W miejscu plam, na dolnej stronie blaszki liściowej, w warunkach podwyższonej wilgotności powietrza pojawia się nalot zarodników. Silnie porażone liście stopniowo zasychają.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Przędziorki - szkodniki te wysysając soki z liści mogą powodować osłabienie roślin. Inne objawy żerowania owadów to żółtawe przebarwienia liści i ich wcześniejsze opadanie. Mszyca ogórkowa - owady te żerują na dolnej stronie liści. Przy masowym pojawie mogą doprowadzić do zniekształcenia i przebarwiania się liści oraz zamierania zawiązków owoców ogórka.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!