Niecierpek balsamina

Niecierpek+balsamina.jpg

Niecierpek balsamina

NIECIERPEK BALSAMINA (Impatiens balsamina) - dziko rośnie w Indiach i w Chinach, gdzie osiąga wysokość 70 cm. Łodygi są grube, soczyste, a liście lancetowate, o brzegach piłkowanych, osadzone gęsto na całej długości łodygi. Kwiaty mają średnicę 2-3 cm, są grzbieciste, różowe, osadzone pojedynczo w katach liści na krótkich szypułkach. Kwitnienie przypadek w lipcu i sierpniu. Owocem jest torebka, która po dojrzeniu gwałtownie pęka i nasiona rozsypują się na znacznej odległości. Różnią się barwą i wypełnieniem kwiatów, a także wysokością roślin. Barwa płatków może być biała, żółta, różowa, czerwona i fioletowa w różnych odcieniach. Kształt kwiatów u odmian pełnych określa się jako kameliowy, różany lub goździkowy. Tylko u obficie kwitnących odmian kwiaty są dobrze widoczne między liśćmi. Do takich należą odmiany z grupy Carambole, a także polskie odmiany ‘Kaja’ i ‘Karla’ – o kwiatach malinowych ‘Irna’ -jasnoróżowa oraz ‘Sandra’ – intensywnie lilioworóżowa. Odmiany wysokie nadają się przede wszystkim do tworzenia grup ogrodowych, a niskie poleca się do ozdoby tarasów i balkonów.

Stanowisko

stanowisko icon

Niecierpek balsamina dobrze rośnie na glebach żyznych, średnio zwięzłych, umiarkowanie wilgotnych. Obficie kwitnie w miejscach ciepłych, słonecznych.

Wymagania

wymagania icon

Nasiona sieje się w marcu w ciepłej szklarni, a siewki pikuje do palet wielodoniczkowych, z których rozsada będzie przesadzana do gruntu w połowie maja. Gdy lata są chłodne i deszczowe, rośliny łatwo zamierają.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń - objawia się występowaniem popielatego nalotu, który powoduje gnicie roślin. Porażone fragmenty usuwamy, a w przypadku nasilenia się objawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Topsin M 500 SC, Signum 33 WG, Polyversum WP, Agricolle Spray).

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!