Rdest główkowaty

Rdest+g%C5%82%C3%B3wkowaty.jpg

Rdest główkowaty

RDEST GŁÓWKOWATY (Persicaria capitata) - występuje w Himalajach. Ma pokładające się łodygi o długości 10-15 cm, tylko w części wierzchołkowej wzniesione, dość gęsto ulistnione. Liście są szeroko jajowate, zaostrzone, o długości 4-5 cm, intensywnie zielone z brązowym brzegiem i strzałkowatym rysunkiem, od spodu czerwonawe. Kwiaty małe, różowe, skupione po kilkanaście w szczytowe główki o średnicy 1-1,5 cm. Kwitnie obficie w pełni lata. Owocem jest trójkątny orzeszek. Najczęściej uprawianą odmianą jest ’Afghan’; ma wysokość 15 cm, silnie się krzewi i kwitnie obficie przez całe lato. Rdest główkowaty jest rośliną okrywową, Nadaje się na obwódki, do uprawy w ogrodach szklanych i na brzegi rabat. W skrzynkach i innych pojemnikach atrakcyjnie wygląda w połączeniu z roślinami o intensywnych barwach kwiatów.

Stanowisko

stanowisko icon

Rdest główkowaty dobrze rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych, wapiennych, niezbyt suchych, w miejscach słonecznych lub tylko lekko ocienionych.

Wymagania

wymagania icon

Nasiona sieje się w szklarni w marcu, siewki pikuje się d palet wielodoniczkowych, a na miejsce stałe sadzi się w maju. Latem, w węzłach, rdest łatwi tworzy korzenie. Można wtedy przygotować sadzonki pędowe, które łatwo się ukorzeniają i po przezimowaniu w chłodnej szklarni będą mogły służyć do uprawy w następnym sezonie. Gdy zima jest łagodna, rdest może przezimować w gruncie pod przykryciem z kory i gałązek świerku.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!