Majeranek ogrodowy

Majeranek.jpg

Majeranek ogrodowy

MAJERANEK OGRODOWY (Origanum majorana) – to roczna lub dwuletnia bylina, czasem półkrzew. Łodyga dorasta do 50 cm wysokości. Drobne białe lub różowe kwiaty są zebrane w luźne kłosy. Kwitną od lipca do pierwszych przymrozków. Owoce to rozłupnie, z drobnymi jasnobeżowymi nasionami o aromatycznym, korzennym zapachu. Wysiew nasion na rozsadę: III, IV, najlepiej w temperaturze 22°C. Sadzenie rozsady do gruntu: V, w odstępach 20 cm od siebie. Jesienią rośliny wykopać z ziemi i przesadzić do pojemników, a wiosną ponownie umieścić w ogrodzie. Rozmnażanie: także przez podział lub odnóżki. Zbiór: gdy rośliny bujnie się rozwiną.

Stanowisko

stanowisko icon

Lubi ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru stanowiska oraz regularne podlewanie.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń – choroba objawiająca się w postaci szarego, pylącego nalotu na liściach i pędach. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce - żerowanie powoduje zwijanie się liści oraz skręcanie całych pędów. Szkodnik wydziela duże ilości spadzi która zanieczyszcza pędy i owoce. Zwalczanie natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów preparatami: Agrocover Spray, Emulpar 940 EC, Mospilan 20 SP, Karate Zeon 050 CS.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!