Groch

zaślepka big

Groch

Groch to gatunek roślin strączkowych z rodziny bobowatych. Jest uprawiany w wielu regionach świata. Ze względu na zawartość składników mineralnych oraz licznych witamin jest bardzo cenionym warzywem w naszych kuchniach chociażby w tradycji polskiej kuchni groch podawany jest z kapustą czy bardzo popularna u nas zupa grochówkowa. Wyróżniamy odmiany zarówno płożące jak i pnące. Nasiona są wykształcone w strąkach mających kształt podłużnej torebki.

Stanowisko

stanowisko icon

Groch nie ma zbyt dużych wymagań glebowych. Dobrze rośnie na każdym rodzaju gleby oprócz gleb bardzo ciężkich i podmokłych. Groch najlepiej udaje się na glebach o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Roślina ta nie ma również dużych wymagań co do temperatury. Jest odporny na niskie temperatury. Tylko w okresie kwitnienia trzeba chronić kwiaty przed przymrozkami.

Wymagania

wymagania icon

Groch nie ma zbyt dużych wymagań pokarmowych. Warto jednak przed siewem grochu dostarczyć roślinom niezbędne składniki w postaci nawozu mineralnego. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym po wysiewie nasion jest dokładne odchwaszczanie plantacji. Chwasty musimy usuwać regularnie ręcznie albo za pomocą herbicydów. W okresie zawiązywania strąków wzrasta zapotrzebowanie grochu na wodę. Jeśli w tym czasie występuje zbyt mała ilość opadów koniecznie jest podlewanie roślin.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Mączniak prawdziwy grochu (Erysiphe pisi) – typowym dla tej choroby objawem jest jasny nalot złożony z zarodników grzyba. Występuje on na wszystkich porażonych częściach grochu. Na porażonych liściach pojawiają się brązowe plamy. Chore liście mogą ulegać zniekształceniom lub całkowicie zamierać. Askochytoza grochu (Ascochyta pisi) – powszechnie występująca choroba, porażająca wszystkie części grochu. Na porażonych organach występują brązowe plamy z ciemniejszą obwódką. Plamy mogą zlewać się ze sobą. Na strąkach mogą być lekko wgłębione. Fuzaryjne więdniecie grochu (Fusarium spp.) – charakterystycznym objawem jest placowe więdnięcie roślin. Na porażonych roślinach liście mogą również żółknąć. Chore rośliny są mniejsze. Silnie porażone mogą zamierać. Zwalczanie należy przeprowadzić używając fungicydów systemicznych.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyca grochowa (Acyrthosiphon pisum) – szkodnik ten występuje powszechnie m.in. na grochu. Na skutek wysysania soków z roślin rośliny ulegają zniekształceniom i mają zahamowany wzrost. Mszyce żerują w koloniach oraz pokrywają się grubą warstwą wosku. Strąkowiec grochowy (Bruchus pisorum) – szkodliwość strąkowców polega na uszkadzaniu nasion grochu przez larwy i chrząszcze. Charakterystycznym objawem są widoczne w nasionach małe otwory. Należy dobrze zniszczyć resztki pożniwne wraz z larwami i poczwarkami szkodnika. Pachówka strąkóweczka (Epinotia nigricana) – znaczne szkody wyrządzają żerujące w nasionach gąsienice. Nasiona są nadgryzione, a w strąku oprócz uszkodzonych nasion znajdują się również odchody gąsienic, efekt żerowania. Uszkodzone nasiona nie nadają się do spożycia.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!