Askochytoza

askochytoza na powojniku
choroba icon

Askochytoza to jedna z wielu chorób występująca na liściach i pędach, której kiełkujące zarodniki powodują powstawanie kulistych, nieregularnych brązowych plam nekrotycznych. Niekiedy choroba ta występuje np. w kompleksie z innymi grzybami tworzącymi plamistości liści (Phoma, Alternaria, Cercospora, Ramularia, Septorioza, Antraknoza).

Objawy

objawy icon

Pojawiające się na roślinie drobne, okrągławe ciemnobrunatne plamy rozszerzają się pokrywając z czasem znaczną powierzchnie rośliny. W warunkach odpowiedniej wilgotności i temperatury powietrza może dojśc do szybkiej defoliacji rośliny, dlatego też w sprzyjających warunkach atmosferycznych choroba ta może doprowadzić do dużych strat oraz zmniejszenia plonu poprzez ubytek części zielonych prowadzących intensywną fotosyntezę. Wewnątrz nekroz po jakimś czasie pojawiają się czarne owocniki (piknidy) wypełnione zarodnikami, które wiosną są źródłem zarażenia roślin.

Rośliny żywicielskie

rośliny żywicielskie icon

Askochytozy i wywoływane przez nie plamistości liści najczęściej możemy zidentyfikować na liściach i pędach warzyw (fasola, groch) i roślin ozdobnych (np. lipa).

Sposoby zwalczania

sposoby zwalczania icon

Podstawą ochrony jest unikanie nadmiernego zagęszczenia roślin i usuwanie silnie porażonych liści. Środki do walki z chorobą to m.in. Discus 500 WG. Po wystąpieniu choroby opryskujemy rośliny 3-4 razy co 7-10 dni.

  Powiązane rośliny  
  bób, rabarbar, groch  

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!