Fasola wielkokwiatowa

Fasola+ozdobna.JPG

Fasola wielkokwiatowa

FASOLA WIELKOKWIATOWA (Phaseolus coccineus) - pochodzi z Ameryki Południowej. Jest rośliną pnącą, o łodygach słabo rozkrzewionych, dorastających do kilku metrów długości. Liście duże, jajowate z sercowatą nasadą są osadzone na długich ogonkach, a kwiaty, czerwono-białe, są zebrane w okazałe grona. Rośliny kwitną od końca czerwca do września. Owocem jest długi strąk. Fasolę stosuje się do osłony płotów, altan, ścian domu, nadaje się także do tworzenia szpalerów i do uprawy w skrzynkach balkonowych.

Stanowisko

stanowisko icon

Fasola dobrze rośnie na glebach ciepłych, przepuszczalnych, zasobnych w składniki pokarmowe, w miejscach słonecznych.

Wymagania

wymagania icon

Nasiona sieje się wprost do gruntu w końcu kwietnia i na początku maja, punktowo – po 3-5, i wkrótce po wschodach ustawia się podpórki. W razie przymrozków trzeba siewki przykryć kołpakami z tektury lub grubej folii. Podczas suszy rośliny wymagają obfitego podlewania.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Mączniak prawdziwy - objawy występują w postaci plam pokrytych mączystą, watowatą, białą grzybnią. Porażone liście marszczą się i zwijają ku dołowi. Najczęściej występuje w wilgotne i ciepłe lata, zwłaszcza tam, gdzie jest duże zagęszczenie roślin. Porażone części roślin należy usuwać, a gdy choroba jest mocno zaawansowana, najlepiej zastosować środek chemiczny (np. Signum 33 WG, Signum 33 WG, Stoper AE).

Powiązane problemy Powiązane rośliny  
rdza, zgorzel siewek, mączniak rzekomy, mączniak prawdziwy, mszyce fasola, groch, bób, kobea pnąca  

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!