10 rzeczy, które lubi lwia paszcza

Lwia paszcza, znana też jako wyżlin większy, nadaje się do uprawy w ogrodzie i na balkonie. Jej bajecznie kolorowe kwiaty przypominają kształtem pyski lwów. Oto sekrety jej uprawy.

10 rzeczy, które lubi lwia paszcza

Co potrzebne jest lwim paszczom, aby pięknie kwitły?

Lwia paszcza (Antirrhinum majus) znana jest także pod nazwą wyżlin większy. W Polsce uprawia się ją jako roślinę jednoroczną, gdyż nie jest odporna na większy mróz. Rzadko jest przechowywana przez zimę, gdyż łatwiej ją posiać w następnym sezonie. Zakwita już po około 10 tygodniach od siewu (szybciej odmiany karłowe, trochę później – wysokie). Pozostawiona w gruncie z reguły przemarza. Nadaje się zarówno do uprawy w ogrodzie, jak i na balkonach i tarasach. Kwiaty lwiej paszczy przypominają pyski lwów. Jeżeli się je naciśnie dwoma palcami po bokach, otwierają się podobnie jak paszcze tych wielkich kotów. Niektóre nowe odmiany mają fryzowane brzegi płatków, przez co kwiaty przypominają azalie.

Kwiaty lwich paszczy mają kolory jednolite lub są wielobarwne. Najczęściej to barwy biała, żółta, pomarańczowa, czerwona, różowa w ciepłych, słonecznych odcieniach. Nie ma lwich paszczy niebieskich. Bardzo łatwo się krzyżują. Kolejne pokolenia tych kwiatów, uzyskanych z własnoręcznie zebranych nasion, wyróżniają się baśniową, unikalną kolorystyką, jakiej nie spotka się w żadnym innym ogrodzie. Dodatkowo zwykle ślicznie pachną – w ich zapachu wyczuwalna jest nuta cytrynowa. Lwie paszcze są łatwe w uprawie.

Lwia paszcza z Księgi Rekordów Guinnessa

? Najwyższa lwia paszcza wyrosła w Kanadzie i miała aż 224,79 cm wysokości. Wyhodował ją Vern Fast w 2016 roku. Kwiat posiał jednak rok wcześniej. Roślina przezimowała i zaczęła wiosną intensywnie rosnąć, osiągając niespotykane wymiary, które odnotowano w Księdze Rekordów Guinnessa.

10 rzeczy, które lubi lwia paszcza

1. Uprawa z rozsady

Lwie paszcze rosną szybko. Do zakwitnięcia potrzebują – licząc od siewu – około 2,5 miesiąca. Kwitną nieprzerwanie aż do jesieni. Aby jak najdłużej cieszyć się ich kwiatami, lwie paszcze uprawiane są najczęściej z rozsady. Dzięki temu zakwitają już w maju lub na początku czerwca.

Nasiona lwiej paszczy na rozsadę sieje się w marcu lub kwietniu do skrzynki ustawionej w ogrzewanym pomieszczeniu. Odpowiednia jest np. Ziemia do siewu i pikowania. Warto do niej dodać Perlit. To naturalny materiał wulkaniczny, który ma postać granulek. Napowietrza, spulchnia i utrzymuje wilgoć podłoża.

Pierwsze listki ukazują się po około 10 dniach. Najlepiej siać rzadko (nasiona są wielkości maku) – wtedy siewek nie trzeba pikować. Na miejsca stałe lwie paszcze wysadza się po 15 maja, gdy minie największe ryzyko przymrozków. Dla odmian karłowych odpowiednia jest rozstawa około 20x20 cm, a wysokich – 40x40 cm.

Lwie paszcze można też siać od razu do gruntu na przełomie kwietnia i maja. Często rozsiewają się również same na przełomie lata i jesieni. Takie rośliny zakwitają później, niż otrzymane z rozsady.

Przeczytaj także: Czy warto uprawiać rośliny z rozsady

10 rzeczy, które lubi lwia paszcza

2. Słoneczne stanowisko

Lwie paszcze pochodzą ze słonecznego rejonu Morza Śródziemnego. Dziko rosną m.in. w Algierii, Maroko, Tunezji. Popularne są w Hiszpanii, gdzie często uprawia się je jako rośliny wieloletnie, np. na skalniakach. Choć wyhodowano mnóstwo odmian, które mają kwiaty większe i bardziej kolorowe niż dzikie lwie paszcze, nie zmieniło się jedno: to rośliny preferujące nasłonecznione stanowiska. Tolerują lekki półcień, ale wtedy są bardziej wybujałe i mniej obficie kwitną. Dobre nasłonecznienie należy zapewnić lwim paszczom już od etapu przygotowywania rozsady.

Przeczytaj także: Krzewy ozdobne odporne na suszę – 5 najlepszych

Informacja Choć lwie paszcze lubią nasłonecznione stanowiska, na rabatach i w skrzynkach doskonale rosną między innymi roślinami, które je delikatnie zacieniają. To znakomita roślina do wielogatunkowych kompozycji oraz na łąki kwietne.

3. Żyzna ziemia

To kwiaty tak mało wymagające, że rosną i kwitną nawet jeśli zostaną posadzone w niezbyt urodzajnej ziemi. Jednak kwitnienie nie jest wtedy zbyt obfite. Lwim paszczom najlepiej zapewnić żyzne podłoże, z dużą zawartością próchnicy (np. kompostu). Przed założeniem rabaty czy obwódki z lwimi paszczami, warto zastosować nawozy naturalne, które wzbogacą glebę na dłużej i poprawią jej strukturę.

W tej roli świetnie sprawdza się kompost świeży lub granulowany. Na bazie naturalnego kompostu, uzyskanego w 100% z masy owocowo-warzywnej, ma skład Nawóz Bezpieczny Trawnik. Nadaje się nie tylko do zasilania trawników, ale też m.in. warzyw oraz roślin pokojowych i balkonowych. Nie zawiera nasion chwastów, co oznacza mniej pielenia na rabatach. Nawozami o bogatym składzie i działającymi długo są również preparaty na bazie skał wulkanicznych, jak Mączka bazaltowaBazalt granulowany. Ich dodatkową zaletą jest poprawa struktury i lepsze magazynowanie wody w ziemi.

Żyzne podłoże trzeba też zapewnić lwim paszczom w uprawie doniczkowej. Polecana jest Ziemia kwiatowo-balkonowa do roślin kwitnących. Jeśli kwiaty mają rosnąć w tym samym pojemniku z ziołami lub warzywami, odpowiednie będzie np. Podłoże Domowa Plantacja Pomidory i Zioła.

Przeczytaj także: Jak wykorzystać mączkę bazaltową w ogrodzie

10 rzeczy, które lubi lwia paszcza

4. Hydrożel w podłożu

Do podłoża w skrzynkach i donicach można dodać hydrożel. Jeśli gleba w ogrodzie jest sucha, piaszczysta, warto nim też zaprawiać dołki na rabatach, w których sadzone są lwie paszcze. Na rabatach można też rozsypać trochę gliny. Zarówno hydrożel, jak i glina magazynują wodę, co zmniejsza ryzyko przesuszenia lwich paszczy w razie braku wody.

Łatwiejszy w stosowaniu jest hydrożel (nadmiar gliny sprawia, że ziemia może się zeskorupiać). Zawiera go preparat typu 4w1 TerraCottem Universal. W jego składzie, oprócz hydrożelu, są także nawóz, materiał nośnikowy i lawa wulkaniczna. Dzięki niemu podłoże jest napowietrzone i spulchnione. Hydrożel magazynuje wodę i oddaje ją, gdy podłoże wysycha. Korzenie roślin mają zapewniony stały dostęp do wody. Nie zagraża im stres spowodowany suszą.

Hydrożel zawierają  niektóre gotowe podłoża ogrodnicze. Przykładem jest Ziemia do pelargonii Hydro+, która nadaje się również do lwich paszczy.

Przeczytaj także: Jak podlewać rośliny podczas urlopu

5. Systematyczne nawożenie

Aby lwie paszcze obficie kwitły cały sezon, należy je systematycznie zasilać. Ich kwiaty są wtedy tak duże i pięknie wybarwione, że prawie nie widać liści w soczyście zielonym kolorze. Największe wymagania pokarmowe mają odmiany wysokie, które osiągają do 100 cm wysokości (uprawiane są często na bukiety). Mniej wymagające co do nawożenia są odmiany niskie (20-40 cm) oraz średniej wysokości (50-60 cm).

Zasilanie zaczyna się zwykle 2 tygodnie po posadzeniu kwiatów w miejscach stałych. Polecane są nawozy do roślin kwitnących, jak granulowany Nawóz do kwitnących z mikroskładnikami, płynny Nawóz do kwitnących Potas+ Morze Kwiatów i rozpuszczalny Nawóz do kwitnących Eksplozja Kwiatów. Stosuje się je co 1-2 tygodnie.

W uprawie doniczkowej sprawdzają się też nawozy o długim działaniu, np. w samodozujących aplikatorach, jak Flower Energy do roślin kwitnących oraz Balkon Energy do kwiatów balkonowych i tarasowych. Pojedyncza ampułka dostarcza roślinom substancje odżywcze przez okres do 4 tygodni. Długie działanie mają też Pałeczki nawozowe Bio, które uwalniają składniki pokarmowe do 100 dni. Co ważne: nie ma ryzyka przenawożenia.

Przeczytaj także: Nawozy dedykowane – 7 zalet

10 rzeczy, które lubi lwia paszcza

6. Umiarkowane podlewanie

Im starsze są lwie paszcze, tym lepiej znoszą brak wody. Takie egzemplarze zwykle mają zdrewniałe najstarsze pędy i mocny system korzeniowy, dzięki czemu mogą czerpać wodę z głębszych warstw gleby. Młode rośliny oraz uprawiane w pojemnikach są bardziej wrażliwe na jej brak, co należy uwzględnić podczas podlewania.

Lwie paszcze nawadnia się umiarkowanie, tak aby podłoże było delikatnie wilgotne. Dobrze znoszą tylko krótkie przesuszenie. Na dłuższy brak wody reagują więdnięciem liści i pędów kwiatowych. Przesuszone rośliny, po podlaniu, zwykle dobrze się regenerują. Jednak zdarza się, że zbyt wyschnięte liście i kwiaty zasychają. Należy je wtedy obciąć. Lwie paszcze szybko wypuszczają nowe liście i pąki kwiatowe.

Unikać należy podlewania na liście. Do wody w konewce – co 1-2 tygodnie - można dodawać nawóz płynny lub rozpuszczalny. Dzięki temu za jednym razem nawozi się i podlewa kwiaty.

Przeczytaj także: Jak ograniczyć podlewanie ogrodu – 10 pomysłów

7. Ściółkowanie

To prosty sposób zapobiegania zbyt szybkiemu wysychaniu ziemi, dzięki czemu podlewać można rzadziej i mniej (oszczędzając wodę i czas). Ściółkowanie chroni też korzenie przed nadmiernym nagrzewaniem i zapobiega wyrastaniu chwastów. Rabata zaś wygląda na uporządkowaną i zadbaną. Do ściółkowania lwich paszczy najczęściej używana jest kora. Nadają się też inne naturalne materiały, jak zrębki i włókno kokosowe. Ulegają one rozkładowi, zamieniając się w próchnicę. Na takiej rabacie w następnych latach lepiej rosną także inne rośliny.

Przeczytaj także: Ściółkowanie korą – 6 zalet

8. Towarzystwo innych kwiatów

Zachwycają zarówno jednolite, jak wielogatunkowe rabaty z lwimi paszczami. Niskie i średniej wysokości odmiany nadają się na dywany kwiatowe, obwódki, łąki kwietne, balkony i tarasy. Wysokie odmiany ślicznie wyglądają np. na klombach i przy ogrodzeniach. Lwie paszcze lubią towarzystwo wielu roślin ozdobnych. Podobne wymagania mają np. aksamitka, bukszpan wieczniezielony, cynia, dalia, dzielżan, dziwaczek Jalapa, floks wiechowaty, heliotrop, jeżówka, łubin, naparstnica, niecierpek Waleriana, róża, rudbekia, słonecznik karłowy, ubiorek gorzki, żeniszek. Sadzić je można również wśród ziół takich jak bazylia, nagietek czy ogórecznik.

Przeczytaj także: Rabata kwiatowa – jak zaplanować i założyć

? Lwia paszcza często jest sadzona w ogrodach sensorycznych, zaprojektowanych z myślą o dzieciach, seniorach czy osobach niepełnosprawnych. Jej kwiaty bowiem można poznawać kilkoma zmysłami: wzroku, dotyku, węchu.

10 rzeczy, które lubi lwia paszcza

9. Ścinanie przekwitłych kwiatów i uszczykiwanie

Po posadzeniu rozsady w miejscach docelowych można uszczykiwać lub obcinać nożyczkami wierzchołki głównych pędów sadzonek. Ten zabieg sprawia, że młode rośliny lepiej się rozkrzewiają, co skutkuje większą ilością kwiatów. Wiele odmian, zwłaszcza nowych, rozkrzewia się też samoistnie.

Lwie paszcze kwitną „od dołu”. Najpierw rozwijają się pąki (jest ich kilkanaście lub więcej) znajdujące się najniżej na pędach kwiatowych. Gdy pojawiają się kwiaty najwyżej, w miejscu tych na dole są już torebki z dojrzewającymi nasionami. Przekwitające pędy kwiatowe można obcinać. Ich kwitnące wierzchołki nadają się na bukiety (torebki z nasionami można oberwać przez wstawieniem łodyg do wazonu). Ścinanie przekwitających pędów sprawia, że lwie paszcze wypuszczają nowe pędy, na których szybko pojawiają się pąki kwiatowe.

Przeczytaj także: Sposoby przycinania liściastych krzewów ozdobnych

10. Odżywka do kwiatów ciętych

Wysokie odmiany lwich paszczy często uprawiane z przeznaczeniem na bukiety. Na dekoracje stołów nadają się też odmiany niskie i średniej wysokości. To kwiaty, które długo zachowują świeżość w wazonach – nawet do 2 tygodni. Na ściętych pędach cały czas rozwijają się pąki kwiatowe, ale są coraz mniejsze i w mniej intensywnych kolorach. Aby temu zapobiec, warto do wody w wazonie dodawać preparaty kondycjonujące, jak Odżywka do kwiatów ciętych Świeże Kwiaty w płynie czy Odżywka do kwiatów ciętych Piękny Bukiet w ampulce. Kwiaty są wtedy nie tylko mocno wybarwione, ale także zachowują świeżość jeszcze dłużej.

Przeczytaj także: Kwitnące krzewy ozdobne – 5 najpiękniejszych

Autor

Poradnik został napisany przez Eksperta Target, który od wielu lat pomaga czytelnikom rozwiązywać problemy związane z uprawą, pielęgnacją i ochroną roślin.

Miłość do roślin i pasja do ogrodnictwa naszego Eksperta pomaga mu w tworzeniu wartościowych poradników, które szczególnie przydatne są ogrodnikom amatorom oraz posiadaczom ogródków działkowych.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!