Nawozy dedykowane – 7 zalet

Nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy, aby prawidłowo zasilać rośliny. Nawozy dedykowane – oddzielne do trawnika, hortensji, róż i innych - pozwalają uniknąć błędów. Oto ich zalety.

Nawozy dedykowane – 7 zalet

Dlaczego warto stosować nawozy dedykowane?

1. Wygodny wybór nawozu

Nawozy dedykowane opracowane są pod potrzeby konkretnych roślin, np. do rododendronów, hortensji, róż, pomidorów, ogórków, truskawek, winorośli. To ułatwia ich wybór! Nie trzeba się zastanawiać, jakie nawozy wybrać, kupić i używać. Na opakowaniach nawozów dedykowanych zawsze są podane informacje do nawożenia jakich popularnych lub szczególnie wymagających gatunków roślin się nadają. Bardzo często takie specjalistyczne nawozy są opracowane z myślą o grupach roślin, które mają podobne wymagania, np. do storczyków, ziół, trawnika, traw ozdobnych, warzyw, roślin kwitnących, drzew i krzewów ozdobnych.

Nawozy dedykowane mają dokładnie taki skład, jaki rośliny potrzebują. Wystarczy je wybrać i systematycznie używać, bez zastanawiania się, czy w nawozie jest wystarczająco lub za mało azotu, fosforu, potasu oraz innych składników. Dzięki temu unika się przenawożenia lub niedożywienia roślin.

Przeczytaj także: Jak rozpoznać objawy niedoboru składników pokarmowych

Informacja Do nawożenia roślin w ogrodzie, domu i na balkonie lub tarasie, zamiast dedykowanych, można też używać nawozów prostych, zawierających tylko azot lub fosfor czy potas, a także nawozy mikroelementowe, w których składzie są jedynie np. bor, miedź czy żelazo. Jednak ich stosowanie wymaga specjalistycznej wiedzy, jak łączyć poszczególne składniki, by nie stały się nieprzyswajalne dla roślin, kiedy ich używać, w jakich proporcjach i do których roślin. Każdy składnik pokarmowy ma wpływ na przyswajalność innych makroelementów i mikroelementów. Niekorzystne dla roślin są zarówno nadmiar, jak i niedobór składników pokarmowych. Poza tym poszczególne pierwiastki występują w różnych formach chemicznych. Niektóre przyswajane są przez rośliny szybko, zaś inne wolno.

Nawozy dedykowane – 7 zalet

2. Skład nawozów dopasowany do potrzeb

W każdym ogrodzie czy na balkonie uprawia się rośliny pochodzące z różnych zakątków świata. Ich przodkowie wywodzą się m.in. z lasów, pustyń, stepów, prerii, bagien… Na naturalnych siedliskach rosły w ziemi żyznej, ubogiej lub przeciętnej, o odczynie od kwaśnego do zasadowego.

Choć podczas wieloletniej selekcji ogrodnicy wyhodowali odmiany, które są przystosowane do uprawy w ogrodach, na balkonach czy w mieszkaniach, to jednak wiele roślin nadal ma specyficzne wymagania co do ziemi i składników pokarmowych. Poza tym jedne rośliny, np. pelargonie, potrzebują więcej fosforu i potasu, a inne, jak bluszcze czy bukszpany – azotu. Nawozy dedykowane mają skład opracowany pod konkretne rośliny. Dzięki temu nie trzeba się zastanawiać, ile składników pokarmowych potrzebują oraz w jakich proporcjach. Dlatego nawozy do wybranych roślin stosują zarówno początkujący, jak i doświadczeni ogrodnicy.

Na opakowaniach zawsze jest podany skład. Nawozy dedykowane to zwykle preparaty wieloskładnikowe. Warto wiedzieć, że zawartość podstawowych składników pokarmowych (azot – N, fosfor – P, potas – K) określa się najczęściej jako NPK. Przykładowo, płynny Nawóz do hortensji jest preparatem NPK 4-6-6, czyli jego podstawowe składniki to 4% azotu, 6% fosforu i 6% potasu. Dodatkowo zawiera mikroskładniki: bor, miedź, żelazo, mangan, molibden, cynk.

Czasem w nawozach są dwa podstawowe składniki pokarmowe, np. płynny Nawóz do winorośli to preparat organiczny NK 3-5. Zawiera 3% azotu i 5% potasu, a także siarkę, sód i substancję organiczną.

Przeczytaj także: Rośliny pokojowe o ozdobnych liściach – ABC nawożenia

3. Regulują odczyn ziemi

Wiele roślin ma specyficzne wymagania co do odczynu ziemi. Kwaśnolubne – w różnym stopniu (w zależności od gatunku) - są np. azalie, borówki amerykańskie, borówki kanadyjskie, magnolie, różaneczniki, wrzosy, wrzośce. Odczyn obojętny lub zasadowy zaś preferują np. lawenda i większość warzyw. Dlaczego odczyn jest tak ważny? Od niego zależy m.in. przyswajalność składników pokarmowych, takich jak azot, fosfor, potas, wapń, siarka, magnez, żelazo, mangan, bor, miedź, cynk. Jeżeli odczyn jest za wysoki lub za niski, rośliny nie mogą prawidłowo ich pobierać z ziemi. W efekcie mają blade liście, słabo kwitną i owocują, częściej chorują i nawet zamierają.

Nawozy wyspecjalizowane – przeznaczone do konkretnych roślin – nie tylko dostarczają składników pokarmowych w odpowiednich proporcjach, ale także regulują odczyn ziemi, zgodnie z potrzebami gatunków, do których są przeznaczone. Dlatego nie trzeba nawet wiedzieć, które rośliny mają specjalne wymagania co do odczynu ziemi. Wystarczy stosować nawozy np. do borówek, różaneczników, magnolii, wrzosów.

Przykłady takich preparatów to granulowany Nawóz rododendronów i azalii czy granulowany Nawóz do borówek. Miłośnicy hortensji doskonale wiedzą, że bez zapewnienia kwaśnego odczynu ziemi i odpowiedniego nawożenia, nie można uzyskać niebieskich, dużych kwiatów, nawet jeśli w nazwie odmiany jest słowo „blue” (niebieski - z języka angielskiego). Tradycyjnie do nawożenia niebieskich hortensji stosuje się siarczan glinu lub ałun potasowy. Jednak zdecydowanie łatwiej jest kupić w sklepie ogrodniczym i stosować np. rozpuszczalny Nawóz do hortensji niebieskiej. To specjalistyczny preparat, który zawiera 13% azotu w formach amonowej i azotanowej (w odpowiednich dla hortensji proporcjach) oraz 1,5% potasu w formie tlenku potasu, a także miedź, żelazo, mangan, molibden, cynk. Wystarczy systematycznie stosować taki nawóz, by wyhodować hortensje o niebieskich, wielkich kwiatach.

Przeczytaj także: Nawozy zakwaszające – kiedy i jak stosowaćNawożenie borówek bez błędów

Nawozy dedykowane – 7 zalet

4. Porady na opakowaniach nawozów

Jeżeli używa się nawozów dedykowanych do poszczególnych roślin, nie trzeba mieć ogrodniczej wiedzy, kiedy i w jakich dawkach je stosować. Instrukcje podane są na opakowaniach! Bardzo często to porady w postaci obrazków. Dlatego nie trzeba czytać długich instrukcji. Poza tym zawsze można sprawdzić na opakowaniu, by sobie przypomnieć, do których roślin, kiedy i jak stosować dany nawóz.

Przeczytaj także: Sztuka nawożenia ogórków – poradnik dla początkujących oraz Nawożenie pelargonii – jakie nawozy i kiedy stosować

5. Wygodne formy nawozów

Nawozy stosowane do roślin ogrodowych, balkonowych i pokojowych, zarówno mineralne, jak i organiczne, mają różne postacie: płynów, kryształków, granulek, pałeczek, ampułek. Każdy może wybrać taką formę nawozu, jaka jest dla niego najwygodniejsza. Przykładowo, płynny Nawóz do pomidorów Aromatyczne Owoce działa podobnie, jak rozpuszczalny Nawóz do pomidorów Smaczne Owoce.

Nawozy granulowane rozsypuje się na powierzchni ziemi. Dlatego to wygodna forma aplikacji zwłaszcza na większych powierzchniach. Tak nawozi się często np. trawniki. W granulkach są m.in. Nawóz do trawników, Nawóz do trawników z mchem, Nawóz do trawników zagęszczający i wypierający chwasty czy Nawóz Bezpieczny Trawnik.

Do wody w konewce wsypuje się nawozy w postaci kryształków lub wlewa preparaty w płynie. Następnie tym roztworem podlewa rośliny. Taka forma aplikacji jest wygodna np. do roślin pokojowych i balkonowych, ale także do nawożenia roślin w ogrodzie. Przykładowo, roztworem rozpuszczalnego Nawozu do borówek można zasilić i jednocześnie podlać borówki amerykańskie.

Wiele osób nie ma czasu albo zapomina o systematycznym nawożeniu roślin. Bywa też, że rośliny uprawiane są w miejscach, gdzie trudno się do nich dostać, np. w wysoko zawieszonych donicach. Wtedy warto stosować specjalistyczne nawozy o długim działaniu, np. w ampułkach (działają do 4 tygodni), jak Orchid Energy do storczyków, Vege Energy do ziół i warzyw czy Egzotic Energy do roślin cytrusowych i kaktusów albo w pałeczkach (działają do 100 dni), jak Pałeczki nawozowe do storczyków.

Przeczytaj także: Nawozy organiczne do warzyw – granulowane czy w płynie

Nawozy dedykowane – 7 zalet

6. Łatwe dozowanie nawozów

Roślin nie powinno się nawozić ani za dużo, ani za mało. Na nadmiar nawozu są wrażliwe np. wrzosy. Dlatego do ich zasilania najlepiej używać preparatów opracowanych specjalnie dla nich, jak Nawóz w płynie do wrzosów czy Nawóz rozpuszczalny do wrzosów. Jak uniknąć błędów w dawkowaniu nawozów? Używać miarek! W nawozach płynnych miarką jest zakrętka butelki. Nawozy granulowane mierzy się albo miarkami dołączonymi do opakowania, albo np. garściami (szczegółowe dane podane są na opakowaniach). W przypadku nawozów rozpuszczalnych (w kryształkach) użyć można łyżeczki.

W uprawie amatorskiej trudno stosować nawozy na wagę, tak jak np. w rolnictwie. Dlatego możliwość skorzystania z miarek, czy odmierzania nawozu w inny, prosty sposób, to jedna z zalet nawozów dedykowanych. Wcale nie trzeba odmierzać nawozów w ampułkach. Jedna sztuka dostarcza roślinom składniki pokarmowe do 4 tygodni. Inna zasada obowiązuje przy stosowaniu nawozów w pałeczkach. Ich liczbę dopasowuje się do wielkości donicy lub skrzynki. Odżywiają rośliny do 100 dni.

Przeczytaj także: Nawożenie storczyków doniczkowych – 4 zasady

Nawozy dedykowane – 7 zalet

7. Opakowania o różnych pojemnościach

W ogrodach, na balkonach czy w mieszkaniach uprawia się rośliny o różnych wymaganiach co do nawożenia. Czasem jest to jeden egzemplarz, np. magnolia czy różanecznik, albo wiele sztuk, jak okazały dywan z róż, wrzosów lub lawendy, czy bordiura z bukszpanów. Podobnie jest z trawnikami – niektóre murawy zajmują setki, a inne – tylko kilka metrów kwadratowych. Wiele osób uprawia mnóstwo warzyw, ale jeden pomidor w donicy na balkonie też nie jest rzadkością.

Dlatego nawozy dedykowane sprzedawane są w opakowania o różnych pojemnościach - mniejszych oraz większych. To ułatwia ich wybór w zależności od potrzeb, ale także przechowywanie. Nie każdy ma bowiem gdzie trzymać przez zimę niewykorzystane nawozy.

Przeczytaj także: Nawozy naturalne do trawnika

Informacja Na opakowaniach preparatów do nawożenia znaleźć można m.in. informacje, że są to nawozy WE. Tak oznacza się nawozy mineralne, wyprodukowane bez substancji pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, spełniające restrykcyjne przepisy ustalone przez Unię Europejską.

Autor

Poradnik został napisany przez Eksperta Target, który od wielu lat pomaga czytelnikom rozwiązywać problemy związane z uprawą, pielęgnacją i ochroną roślin.

Miłość do roślin i pasja do ogrodnictwa naszego Eksperta pomaga mu w tworzeniu wartościowych poradników, które szczególnie przydatne są ogrodnikom amatorom oraz posiadaczom ogródków działkowych.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!