Dosiewka trawnika – praktyczne wskazówki

Kretowiska, jesienne liście, hałdy śniegu, mech, chwasty to tylko niektóre przyczyny powstawania pustych miejsc na murawie. Dosiewka trawy nie jest trudna! Oto wskazówki, jak i kiedy ją robić.

Dosiewka trawnika – praktyczne wskazówki

Kiedy zrobić dosiewkę trawnika?

Dosiewkę trawnika można zrobić od kwietnia do października. Najlepsze terminy to jednak wiosna oraz  przełom lata i jesieni. Czas wykonania dosiewki trzeba dostosować do pogody. Wiosną należy poczekać aż gleba odmarznie i stopnieje śnieg. Trawnik powinien też przeschnąć, aby można było na niego wejść bez zostawiania mokrych śladów. Jeśli dosiewka ma być zrobiona później, warto sprawdzać prognozy pogody. Trawa bowiem najlepiej wschodzi, gdy nie ma upału oraz podczas deszczu.

Przeczytaj także: Najczęściej występujące problemy z trawnikiem – top 10

Jakie nasiona trawy są najlepsze na dosiewkę?

Zwykle najlepiej użyć mieszanki traw takiej samej, jak na pozostałej części trawnika. Wtedy, gdy trawa wzejdzie, murawa będzie identyczna na całej powierzchni. W praktyce mało kto pamięta, jaka mieszanka została posiana. Wtedy można wybrać np. dosiewkę renowacyjną, która jest uniwersalna, jak Trawa do uzupełniania ubytków w trawniku Regina. W jej składzie są nasiona traw sprawdzonych w warunkach klimatycznych Polski, które szybko zarastają puste miejsca i potrafią rywalizować z już rosnącą trawą. To życica trwała Solen (30%), życica trwała Brawa (30%), życica trwała Maja (30%) i kostrzewa czerwona Reda (10%).

Czasem jednak nie warto robić dosiewki z tej samej mieszanki traw. Lepiej wybrać dosiewkę tzw. dedykowaną. Przykładowo, jeśli trawnik jest częściowo zacieniony i nasłoneczniony, nie w każdym miejscu sprawdzi się trawa na nasłonecznione stanowiska i odwrotnie. Dlatego, jeśli ubytki powoduje np. mech, warto wziąć pod uwagę dosianie w tym miejscu trawy odpornej na niedobory światła, jak Trawa na miejsca zacienione Shania.

Zdarza się, że trawnik został założony z przypadkowo dobranej mieszanki nasion. Może nie wytrzymywać intensywnej eksploatacji, np. przy huśtawce czy schodach tarasowych. Bywa też, że dziury w trawniku powoduje mocz psa. Czasem trawa rośnie piękna, ale okazuje się zbyt czasochłonna w utrzymaniu. Wtedy warto dopasować dosiewkę do konkretnych potrzeb, która lepiej zniesie zabawy dzieci, zwyczaje psów, rzadkie nawożenie czy brak podlewania z powodu dłuższych wyjazdów wakacyjnych. Przykładowo, prażące słońce i ubogą glebę dobrze znosi Trawa na miejsca nasłonecznione Dakar.

Większość mieszanek na dosiewki zawiera tylko nasiona traw. Pod uwagę warto też wziąć mieszanki traw z mikrokoniczyną, które tworzą darń wyjątkowo odporną oraz samonawożącą. To np. Trawnik samonawożący Vegano, Trawnik odporny na suszę VeganoTrawnik odporny na psa Vegano.

W miejscach ubytków – na nasłonecznionych stanowiskach - można też posadzić kwiaty cebulowe, np. krokusy, i dopiero wtedy dosiać trawę. Charakter trawnika zmieni też Łąka Kwietna Chaber – mieszanka nasion traw i kwiatów. W jej składzie są m.in. ogórecznik lekarski, nagietek lekarski, chaber bławatek, nachyłek barwierski, jeżówka purpurowa, gipsówka wytworna, koniczyna krwistoczerwona. Po kilku latach część kwiatów rozsieje się na całym trawniku (pod warunkiem, że nie będą na nim używane preparaty chwastobójcze).

Przeczytaj także: Jak założyć trawnik w ogrodzie

Dosiewka trawnika – praktyczne wskazówki

Ile nasion potrzeba na dosiewkę trawnika?

Nasiona na dosiewki dostępne są w sklepach ogrodniczych w małych opakowaniach – najczęściej od 10 dag do kilograma. Przeciętnie 10 dag nasion wystarcza na obsianie 4-5 m² powierzchni (szczegółowe informacje są na opakowaniach). Taka ilość jest odpowiednia np. do zlikwidowania ubytków po kilku czy kilkunastu kretowiskach, ale może być za mała, by dosiać trawę w pustych miejscach po hałdach śniegu czy mchu. Dlatego przed zakupem można oszacować, jak duże są puste miejsca na trawniku.

Niewykorzystane nasiona nadają się do likwidacji kolejnych ubytków na trawnikach. Zachowują zdolność kiełkowania kilka lat, ale pod warunkiem, że są przechowywane w suchym miejscu.

Jak zrobić dosiewkę trawnika?

Miejsce pod dosiewkę trzeba najpierw oczyścić: zebrać martwą trawę, chwasty, kamienie. Następnie powierzchnię wyrównuje się i zagrabia. W przypadku dużych kopców kreta zwykle część ziemi musi być przeniesiona w inne miejsce. Jeśli zaś są koleiny i dziury, np. po kołach pojazdów czy norach wykopanych przez psy, warto dosypać świeżego, gotowego podłoża, jak Ziemia do trawników. Użyć też można kompostu.

Następnie sieje się nasiona. Kolejna czynność to zagrabienie powierzchni ziemi, aby powstały na niej rowki. Następnie rozsypuje się nasiona i albo lekko zagrabia, albo przysypuje gotowym podłożem do trawników (na grubość 0,5-1 cm). Na zakończenie powierzchnię ziemi przyklepuje się dłonią lub lekko udeptuje butami z płaskimi podeszwami. Jeśli teren jest większy, można też powierzchnię zwałować. Trawa wschodzi po 7-10 dniach.

Przeczytaj także: Jakie rośliny można uprawiać zamiast trawnika

Czy robić dosiewkę przed czy po wertykulacji?

Dosiewkę należy robić przed wertykulacją całego trawnika, ale ten zabieg nie zawsze jest konieczny. Wykonuje się go wiosną lub na przełomie lata lub jesieni, jeżeli trawnik ma więcej niż 2 lata. Polecany jest, jeżeli murawa jest sfilcowana. Kilka dni przed wertykulacją można zastosować preparat na chwasty, np. Starane Trawniki, albo na mech.

Wertykulacja polega na pionowym nacinaniu murawy i usunięciu z trawnika suchych elementów, np. mchu oraz martwych źdźbeł i chwastów. Wertykulatory są różne. Najprostsze to narzędzia ręczne, które przypominają grabie (mogą mieć kółka). Są też wertykulatory mechaniczne (elektryczne, akumulatorowe oraz spalinowe). Funkcję wertykulacji mają też niektóre kosiarki.

Wertuklatorem przejeżdża się trawnik 1-2 razy. Następnie suchy materiał należy zgrabić i usunąć z trawnika.

Przeczytaj także: Jakie zabiegi pielęgnacyjne poprawią wygląd trawnika na wiosnę

Czy dosianą trawę trzeba podlewać?

Dosiewkę na trawniku trzeba nie tyle podlewać, co zraszać. Jeśli jest sucha, upalna pogoda, zraszanie jest potrzebne co najmniej kilka razy dziennie, czyli częściej niż pozostałej części trawnika. Jeśli jest to niemożliwe, warto śledzić prognozę pogody, by na termin siewu wybrać deszczową aurę. Można też użyć do siewu preparatu TerraCottem Universal, który zawiera m.in. hydrożel magazynujący wodę. Wschodząca trawa korzysta z niej, gdy podłoże staje się suche. Pierwsze listki pojawiają się zwykle po 7-10 dniach. Trawa kiełkuje najlepiej, jeśli temperatura gleby wynosi co najmniej 10°C.

Przeczytaj także: Jak zaprojektować i założyć instalację nawadniającą w ogrodzie

Kiedy zacząć nawożenie trawnika po dosiewce?

Nawozy startowe zawierają niektóre podłoża, jak Ziemia do trawników. Dawki są dobrane tak, aby młode rośliny rosły bujnie lecz nie zostały przenawożone, co skutkuje żółknięciem i nawet zamieraniem źdźbeł. Pierwsze nawożenie dosianej trawy wykonuje się zwykle po miesiącu. Bezpieczny nawóz dla młodej trawy, którym nie można przenawozić, to np. naturalny Biohumus Max Uniwersalny. Potem używać można takich samych nawozów, jak na pozostałej części trawnika. W pierwszych miesiącach, gdy łatwo odróżnić dosiewkę od starego trawnika, dawki warto zmniejszać o połowę.

Przeczytaj także: Nawozy jesienne do trawników – jak stosować

Dosiewka trawnika – praktyczne wskazówki

Kiedy skosić trawę po dosiewce?

Pierwsze koszenie dosianej trawy wykonuje się, gdy osiągnie 8-10 cm. Jeśli jest delikatna, cięcie można zrobić nożycami do trawy. Kolejne strzyżenia wykonuje się kosiarką, tak samo jak na całym trawniku. Systematyczne cięcie sprzyja rozkrzewianiu się trawy. Na zimę trawę powinna mieć wysokość 4-5 cm. Jeżeli źdźbła są dłuższe, rośnie ryzyko wystąpienia pleśni śniegowej. To choroba grzybowa powodująca plackowate zamieranie trawy.

Przeczytaj także: Jak wykorzystać skoszoną trawę

Dlaczego na trawniku powstają puste miejsca?

1. Chodzenie i jeżdżenie po trawniku zimą

To bardzo częste powody powstawaniu pustych miejsc na trawniku. Należy tego unikać, zarówno gdy leży na nim śnieg, jak i w czasie odwilży (darń jest wtedy mokra jak gąbka). W udeptanych miejscach trawa pokłada się i często gnije. Śnieg zaś zeskorupia się, tworząc barierę dla powietrza i światła, co sprzyja wystąpieniu pleśni śniegowej.

Jeśli po stopnieniu śniegu przygnieciona trawa nie jest w dobrej kondycji, warto ją opryskać lub podlać preparatem Polyversum WP. W jego składzie są pożyteczne grzyby, które eliminują grzyby chorobotwórcze.

Przeczytaj także: W jaki sposób założyć trawnik z rolki

2. Niegrabienie liści z trawnika

Jesienne liście nie powinny leżeć na trawniku dłużej niż kilka dni. Zasłaniają bowiem trawie światło przez co źdźbła blakną i zamierają. Im grubsza warstwa liści, tym gorsze warunki ma trawa. Jesienne liście trzeba grabić albo zbierać kosiarką (podczas koszenia).

Jeśli opadłe liście leżały na trawniku tak długo, że trawa pod nimi wyblakła, warto te miejsca opryskać profilaktycznie preparatem Polyversum WP, który zawiera niepatogeniczny grzyb Pythium oligandrum pasożytujący na grzybach chorobotwórczych. Preparat chroni, leczy oraz zapobiega chorobom grzybowym trawnika.

Przeczytaj także: Kompostowanie jesiennych liści – jak przyspieszyć

Dosiewka trawnika – praktyczne wskazówki

3. Pozostawianie na trawniku różnych przedmiotów

Na trawniku nie wolno zostawiać - na dłużej niż kilka dni - żadnych przedmiotów, np. wiaderek, piłek, desek, grabi, taczek, zabawek, przenośnych piaskownic, basenów itp. Unikać również trzeba odrzucania na trawnik śniegu z chodników, ścieżek, podjazdów. Trawa pod nimi szybko blaknie. Jeśli jest przykryta dłużej, często zamiera.

Przeczytaj także: W jaki sposób przygotować trawnik do zimy

4. Krety i nornice

Walka z kretem nie jest łatwa – może niszczyć trawnik prawie cały rok. W ciągu doby jeden kret potrafi usypać kilka kopców. Aby nie wyrządzał więcej szkód, warto spróbować go najpierw przepłoszyć preparatami na bazie naturalnych składników, jak Żel na krety Reiss Aus, Granulat na krety Reiss Aus czy Kret Repeller Spray. Krety płoszą też m.in. psy oraz hałas kosiarki. Bardzo skuteczna na uciążliwe krety, które nie chcą się wyprowadzić z trawnika, jest pułapka pirotechniczna Kretołap (jej założenie trwa minutę).

Trawnik mogą rozkopywać także nornice, zwłaszcza na przełomie lata i jesieni. O ich obecności świadczą długie, płytkie korytarze. Nornice ryją najczęściej przy krawężnikach, ławkach, piaskownicach. Płoszy je preparat na bazie naturalnych składników Kretomax Koncentrat. Nornice unikają też ogrodów, w których są koty.

Przeczytaj także: Jak skutecznie pozbyć się kreta z ogrodu

5. Szkodniki glebowe: turkucie, pędraki, drutowce

Żółte, placowate plamy na trawniku często są efektem żerowania pędraków, drutowców i turkuci podjadków wśród korzeni. W tych miejscach darń stopniowo zasycha i tworzą się ubytki w trawniku. Do walki ze szkodnikami żerującymi pod trawnikiem polecane są preparaty mikrobiologiczne: P-Drakol, Wrotycz Ekstrakt, Larva Stoper. Dzięki nim szkodników można się pozbyć bez chemii, szybko i skutecznie.

Przeczytaj także: Jak rozpoznać i zwalczać szkodniki glebowe

6. Rozrastanie się chwastów i mchu

Chwasty i mech zawsze rywalizują z trawą o światło, wodę, składniki pokarmowe w glebie i często ją wygrywają. W rezultacie murawa zamiera, a na trawniku powstają nieestetyczne, nierzadko bardzo duże puste miejsca. Zarówno chwasty, jak i mech można zwalczać ręcznie. Rozwój mchu ograniczają m.in. wapnowanie (co kilka lat), Nawóz do trawników z mchem czy Nawóz Zadbany Ogród do trawnika z mchem plus mączka bazaltowa. Chwasty skutecznie niszczy preparat Starane Trawniki.

Robiąc dosiewkę na trawniku z pustymi miejscami po mchu i chwastach, warto wybrać mieszankę nasion lepiej dopasowaną do nasłonecznienia lub jego braku. Przykładowo, z mchem będą lepiej rywalizowały trawy dobrze znoszące zacienienie, jak Trawa na miejsca zacienione Shania.

Przeczytaj także: Pielęgnacja trawnika

Autor

Poradnik został napisany przez Eksperta Target, który od wielu lat pomaga czytelnikom rozwiązywać problemy związane z uprawą, pielęgnacją i ochroną roślin.

Miłość do roślin i pasja do ogrodnictwa naszego Eksperta pomaga mu w tworzeniu wartościowych poradników, które szczególnie przydatne są ogrodnikom amatorom oraz posiadaczom ogródków działkowych.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!