Jak skutecznie pozbyć się kreta z ogrodu

Piękny i zdrowy trawnik to marzenie wielu posiadaczy ogrodów. Niestety nasze starania mogą zostać zniweczone przez krety, które potrafią całkowicie zniszczyć trawnik swymi kopcami oraz tunelami tuż pod powierzchnią darni. Dzięki kilku sposobom można jednak skutecznie pozbyć się z ogrodu nieproszonych gości niszczących trawniki.

Jak skutecznie pozbyć się kreta z ogrodu

1. Czym charakteryzują się krety?

Jak wygląda kret?

Kret europejski to owadożerny ssak należący do rodziny kretowatych o masie do 120g i długości ciała do 20cm. Jego ryjkowaty pysk zaopatrzony jest w 44 zęby. Ciało kreta pokryte jest gęstymi, aksamitnymi i czarnymi włoskami. Dzięki silnym, łopatowatym łapom z mocno zagiętymi do tyłu pazurami krety doskonale są przystosowane do kopania podziemnych korytarzy.

kret1

Czym odżywiają się krety?

Krety chętnie odżywiają się dżdżownicami, larwami owadów czy drobnymi kręgowcami. Pokarm znajduje dzięki bardzo czułemu słuchowi oraz włosom czuciowym na pysku i ogonie, który jest czuły na drgania. Dzienna porcja pożywienia zwierzęcia wynosi zwykle połowę masy jego ciała.

Gdzie żyją krety?

Krety większość swojego życia spędzają pod ziemią. Na powierzchni ziemi pojawia się bardzo rzadko a porusza się niezdarnie. Wykopują system podziemnych tuneli o średnicy około 6 cm, których łączna długość wynosi nawet do kilkuset metrów (zwykle około 150-250m). Tunele wykopywane są najczęściej na głębokości 20-50cm, gdyż w tej warstwie gleby krety nie mają problemu ze znalezieniem pokarmu. Jeden osobnik zasiedla zwykle terytorium o powierzchni od 2000 do 6000m2. Krety preferują gleby żyzne i wilgotne. W ciągu doby zwierzę potrafi wydrążyć do 15 metrów korytarzy, wypychając jednorazowo 100–150 g ziemi, tworząc w ten sposób charakterystyczne kopce (tzw. kretowina).  W ciągu sezonu tylko w jednym systemie tuneli krety potrafią zbudować nawet ponad 50 takich kretowisk, które są przez nie patrolowane co kilka godzin.

? Czy wiesz, że największe kopce pojawiają się na glebach bagiennych i dochodzą nawet do 90 cm wysokości.

W jaki sposób żyją krety?

Krety należą do zwierząt bardzo ruchliwych i aktywnych, które żyją do 4 lat. Z wyjątkiem rui przypadającej na wiosnę, krety żyją samotnie. Podczas spotkań z innymi osobnikami swojego gatunku są bardzo agresywne. Mają stały dobowy cykl aktywności, który także zakończony jest głębokim snem. Kret jest aktywny przez około 4 godziny, po czym mocno śpi przez około 3 godziny. Jego największa aktywność przypada na godziny poranne i wtedy właśnie powstaje najwięcej kretowisk.

Jak i gdzie zimują krety?

Krety nie zapadają w zimowy sen. Zimują zwykle w korytarzach, wytworzonych około 50-60cm poniżej poziomu zamarzania. Przed nadejściem zimy budują z mchu i trawy podziemne gniazdo, któremu często towarzyszy pionowy tunel sięgający wód gruntowych. W pobliżu gniazda znajduje się spiżarnia, w której gromadzi żywe, unieruchomione dżdżownice z umiejętnie podciętym zwojem nerwowym. Komora taka, w której znajduje się kilkaset dżdżownic, stanowi zapas pożywienia na zimę.

W jaki sposób rozmnażają się krety?

Krety dojrzałość płciową osiągają po 1 roku życia. Zwykle raz w roku, późną wiosną samice zachodzą w ciążę, która trwa około 28 dni. Samica rodzi od 2 do 7 nagich młodych stworzeń.

Czy kret znajduje się pod ochroną?

W Polsce kret jest objęty częściową ochroną gatunkową. Nie jest chroniony na terenie ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek, lotnisk, ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych oraz obiektów sportowych.

kret

2. Jakie metody wykorzystać do walki z kretami?

Wypłoszenie kreta z ogrodu nie jest łatwe i zajmuje często sporo czasu. W walce z tymi podziemnymi ssakami niejednokrotnie trzeba wykazać się dużą cierpliwością, gdyż skuteczne rezultaty osiąga się niekiedy dopiero po zastosowaniu kilku metod.

Jak pozbyć się kreta domowym sposobem?

Krety są wrażliwe na rośliny o intensywnym zapachu, dlatego niektóre z nich warto wykorzystać prewencyjnie aby nieproszony gość nie zadomowił się w ogrodzie. Do takich roślin należą m.in. lawenda, bazylia, mięta, łoboda czy czosnek. Jeśli już pojawiły się kopce to warto umieścić w nich susz z tych roślin uzupełniony o skórki z cytryny. Ciekawym rozwiązaniem są także kawałki śledzia, których zapach roznosi się po całym systemie korytarzy.

Czy hałas pomoże pozbyć się kreta?

W pozbyciu się kreta warto wypróbować głośne dźwięki oraz wibracje, na które krety są bardzo wrażliwe. Sygnały dźwiękowe, zwłaszcza o wysokiej częstotliwości zniechęcają kreta do żerowania na naszym terytorium, co zmusza go do znalezienia innego, spokojnego miejsca. Prostym sposobem są puszki umieszczone na paliku wbitym w ziemię, które podczas podmuchów wiatru wydają nieznośny dla kreta hałas. Inną często stosowaną metodą są butelki wkopane w ziemi szyjkami do góry. Podczas wiatru będą gwizdały co z pewnością zaniepokoi kreta. Kreta można także odstraszyć poprzez częste używanie kosiarki w ogrodzie.

W jaki sposób złapać kreta?

Jeżeli chcemy rozprawić się z kretem w humanitarny i bezpieczny sposób to warto sięgnąć po odpowiednią pułapkę, którą można przygotować samemu bądź zakupić w sklepie ogrodniczym. Do schwytania zwierzęcia wykorzystuje się pułapki w kształcie rurek średnicy 5-6cm, otwierające się tylko do wewnątrz. Umieszcza się je w ziemi w taki sposób, aby końce pułapki były połączone z korytarzem. Z uwagi na niezwykłą wrażliwość kretów pułapkę warto instalować w rękawicach ochronnych, aby nie zniechęcić zwierzęcia. Nie można zapomnieć o regularnym sprawdzaniu pułapki, a w przypadku złapania intruza przenosimy go z dala od naszego ogrodu.

kopiec kreta

3. Jakie produkty pomogą pozbyć się kreta?

  • Reiss-Aus Żel - to preparat w postaci żelu, zawierający naturalny olejek lawendowy. Zapobiega powstawaniu kopców krecich. Swoim zapachem skutecznie odstrasza krety zmuszając je do przeniesienia się na inne terytorium. Produkt w formie żelu dłużej zatrzymuje zapach i jest odporniejszy na wymywanie przez deszcz. Może być stosowany na terenie ogrodów i upraw ogrodniczych, szkółek, lotnisk, ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych oraz obiektów sportowych.
reiss żel
  • Reiss-Aus Proszek – to środek w formie proszku, który skutecznie odstrasza krety i chroni teren przed uciążliwymi kopcami kretów. Działa natychmiast po zastosowaniu. Zawiera naturalne składniki - olejek lawendowy. Zapewnia długotrwałe działanie. Wygodne zamykane opakowanie w formie doypack.
reiss proszek
  • Kretomax koncentrat – to nowoczesny repelent w postaci płynu, działający odstraszająco na krety i nornice poprzez ich wyczulony zmysł powonienia. Produkt zawiera wyciąg z lawendy (substancja aktywna), czosnku pospolitego (intensyfikuje zapach preparatu) oraz rącznika pospolitego (nośnik zapachów). Po wykonaniu oprysku terenu roztwór naturalnych olejków zawartych w preparacie przedostaje się wraz z wodą do gleby. Substancja czynna przenika do korytarzy kretów i nornic oraz pokrywa zapachem organizmy będące ich pożywieniem. Ze względu na połączenie zmysłu powonienia ze zmysłem smaku szkodniki zmuszone są do opuszczenia chronionego przez preparat miejsca bytowania i żerowania. Koncentrat wystarczy wlać do opryskiwacza ogrodowego i opryskać teren, który ma być chroniony. Wystarcza do 250 m2 trawnika.
kretomax
  • Urządzenie Kretołap - to szybki i skuteczny sposób na zwalczenie kretów. Założenie pułapki pirotechnicznej zajmuje 1 minutę, a jedna petarda pozwala usunąć do 50 kretowisk. Działanie pułapki wykorzystuje charakterystyczne zachowanie zwierzęcia. Kret w ciągu 24 - 48 godzin powraca do odsłoniętej dziury w kretowisku, w której umieszczono petardę. Efektem końcowym jest wybuch petardy zamieszczonej w tunelu. Kretołap jest produktem wielokrotnego użytku. Do urządzenia dostępne są także wkłady pozwalające na ponowne wykorzystanie urządzenia oraz zestaw naprawczy, dzięki któremu w szybki i prosty sposób można naprawić urządzenie.
kretołap
Autor

Poradnik został napisany przez Eksperta Target, który od wielu lat pomaga czytelnikom rozwiązywać problemy związane z uprawą, pielęgnacją i ochroną roślin.

Miłość do roślin i pasja do ogrodnictwa naszego Eksperta pomaga mu w tworzeniu wartościowych poradników, które szczególnie przydatne są ogrodnikom amatorom oraz posiadaczom ogródków działkowych.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!