Nawozy jesienne do trawników - jak stosować

Jesienne nawozy do trawników mają specjalną recepturę. Zawierają dużo fosforu oraz potasu. Przygotowują trawę do mrozu, braku słońca i zimowej suszy.

Nawozy jesienne do trawników - jak stosować

! Jesienne nawożenie trawników jest proste. Trzeba tylko pamiętać o zmianie nawozu. Nawozy jesienne do trawników nie zawierają azotu. W ich składzie jest za to dużo fosforu oraz potasu.

Skład nawozów jesiennych

Od wiosny do późnego lata trawnik zasila się nawozami wieloskładnikowymi, np. z mikroskładnikami, regeneracyjny z mikroskładnikami czy zagęszczający i wypierający chwasty z mikroskładnikami. Zawierają one zwłaszcza dużo azotu. Trawa bowiem w tym okresie rośnie bardzo intensywnie. Jest często koszona i deptana.

Pod koniec lata trawa rośnie coraz wolniej, co łatwo zauważyć po mniejszej częstotliwości koszenia. Przestaje potrzebować dużej ilości azotu. Nadmiar tego składnika w okresie jesiennym jest nawet niepożądany. Może bowiem mobilizować trawę do wzrostu. To skutkuje mniejszą mrozoodpornością.

Dlatego pod koniec lata - najlepiej od połowy sierpnia - trzeba zmienić nawóz, np. na jesienny nawóz granulowany do trawnika. Zawiera on dużo fosforu oraz potasu. Nie ma azotu! Taki skład sprawia, że trawa stopniowo kończy wegetację. Jednocześnie wzmacnia się przed zimą i ma dobry start na wiosnę.

  • Fosfor - sprzyja lepszemu korzenieniu się trawy. Jest mocniejsza i mniej podatna na zniszczenie z powodu deptania.
  • Potas - odpowiada m.in. za gospodarkę wodną. Trawa jest mniej narażona na zimowe przesuszenie. 
nawóz jesienny do trawnika skład

Termin stosowania

Jesienne nawozy do trawy stosuje się co 3-4 tygodnie od sierpnia do października. Częściej zasila się trawniki intensywnie koszone.

Jeśli ziemia jest przepuszczalna i piaszczysta, połowę jesiennego nawozu do trawników można zostawić i użyć do pierwszego nawożenia w marcu. 

Jakie dawki stosować

Jesienne nawozy do trawników najczęściej mają postać granulek.

Stosuje się je w ilości 20 g ma metr kwadratowy. Dla porównania: garść to około 50 g nawozu granulowanego, czyli wystarcza na 2,5 metra kwadratowego trawnika.

Nawozy granulowane można rozsypywać ręcznie albo - na większych powierzchniach - przy pomocy siewników. 

nawóz jesienny do trawnika

Warto wiedzieć

Nie tylko trawniki wymagają jesiennego nawożenia. Przed zimą zasila się także rośliny ozdobne.

Polecane inne nawozy na jesień:

Nawóz granulowany jesienny do roślin ozdobnych

Nawóz granulowany jesienny do iglaków i tui

Autor

Poradnik został napisany przez Eksperta Target, który od wielu lat pomaga czytelnikom rozwiązywać problemy związane z uprawą, pielęgnacją i ochroną roślin.

Miłość do roślin i pasja do ogrodnictwa naszego Eksperta pomaga mu w tworzeniu wartościowych poradników, które szczególnie przydatne są ogrodnikom amatorom oraz posiadaczom ogródków działkowych.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!