Jakie zabiegi pielęgnacyjne poprawią wygląd trawnika na wiosnę

Piękny i zdrowy trawnik to marzenie wielu posiadaczy ogrodów. Jednak aby osiągnąć zamierzony efekt należy wykonać wczesną wiosną niezbędne zabiegi pielęgnacyjne, które poprawią po zimie wygląd trawnika.

Jakie zabiegi pielęgnacyjne poprawią wygląd trawnika na wiosnę

1. Jak pielęgnować trawnik po zimie?

Kiedy wykonać pierwsze wiosenne koszenie trawnika?

Pierwsze koszenie trawnika na wiosnę warto wykonać zanim przystąpimy do kolejnych zabiegów poprawiających wygląd darni. Najczęściej wykonanie zabiegu przypada na przełom marca i kwietnia. Oczywiście termin ten uzależniony jest od warunków pogodowych panujących na początku wiosny. Dlatego warto obserwować trawę i gdy tylko źdźbła osiągną około 8cm wysokości warto sięgnąć po kosiarkę. Trawę kosimy na wysokość około 4cm.

Na czym polega wertykulacja trawnika?

Wertykulacja polega na pionowym nacinaniu darni na głębokość około 2cm przy pomocy wertykulatora lub specjalnych grabi o bardzo ostrych zębach. Celem zabiegu jest porozcinanie znajdującego się na powierzchni gleby filcu, który powstaje z obumarłych części traw. Dzięki temu zlikwidowana zostaje nieprzepuszczalna warstwa, utrudniająca wymianę gazową oraz wnikanie do gleby wody i składników pokarmowych. Zabieg powinien być przeprowadzany co roku wczesną wiosną. Wertykulacji nie zaleca przeprowadzać się na trawnikach młodszych niż 2 lata.

W jakim celu wykonuje się wiosenną aerację trawnika?

Zabieg pielęgnacyjny polegający na nakłuwaniu darni na głębokość około 8-10cm to aeracja. Nakłucia wykonuje się co około 10-15cm, a na glebach ciężkich i nieprzepuszczalnych nawet gęściej. Dzięki zabiegowi poprawiona zostaje wymiana gazowa. Usunięcie dwutlenku węgla, który powstaje w zachodzących w korzeniach procesach metabolicznych i wniknięcie do gleby tlenu sprawi, że trawnik w krótkim czasie zdecydowanie poprawi swój wygląd. Do wykonania zabiegu wykorzystuje się aerator, który za pomocą specjalnych szpikulców nakłuwa darń. Na niewielkich powierzchniach aerację można wykonać z wykorzystaniem wideł, które gęsto wbija się w darń. Ciekawym rozwiązaniem są także nakładki z kolcami na buty, w których spaceruje się po trawniku. Zabieg zaleca się przeprowadzać na trawnikach nie młodszych niż 3 lata. Zwykle wykonuje się ją co 2 lata, jednak w razie potrzeby można zwiększyć częstotliwość wykonywania zabiegu do roku. Z reguły częstszej aeracji wymagają gleby ciężkie, gliniaste i zbite (co rok), natomiast rzadziej wykonuje się ją na glebach piaszczystych i lekkich (co 3 lata).

Czym można zastąpić aerację?

Zabieg aeracji przy użyciu narzędzi takich jak aerator, widły czy specjalne nakładki z kolcami na buty można zastąpić produktem Aerator do trawnika w płynie. Dzięki stworzeniu odpowiedniej kompozycji mikroorganizmów zawartej w preparacie, w glebie wzrasta ilość kwasów humusowych, pochodzących z rozkładu resztek ściętej trawy. Gleba bogata w kwasy humusowe potrafi zgromadzić więcej substancji odżywczych, a zawartość próchnicy wpływa również na zwiększenie zdolności gleby do magazynowania wody. Aerator do trawnika w płynie napowietrza i regeneruje trawnik oraz przywraca mu zdrowy wygląd. Może być alternatywą lub wsparciem dla mechanicznej aeracji trawnika. Dzięki działalności pożytecznych mikroorganizmów poprawiających strukturę podłoża, gleba staje się natleniona, mniej zbita, a do korzeni szybciej dociera woda i składniki nawozowe. Redukuje w środowisku glebowym chorobotwórcze bakterie, wirusy i grzyby. Dodatkowo preparat użyźnia glebę. Nowatorski system rozpylania pozwala w łatwy sposób rozprowadzić produkt na trawnik. Wystarczy podłączyć wąż z bieżącą wodą do opakowania zaopatrzonego w dozownik z szybkozłączką i spryskać trawnik.

trawnik 6

Na czym polega wałowanie trawnika?

Wałowanie polega na wyrównaniu po zimie powierzchni gleby, na której rośnie trawa. Duże wahania temperatur podczas najchłodniejszej pory roku sprawiają, że zamarznięta woda wypycha warstwy gleby co przyczynia się do powstawania nierówności i nierównomiernego zagęszczenia podłoża. Wałowanie także jest wskazane w ogrodach, w których swoją obecność zaznaczyły krety, nornice czy inne szkodniki glebowe. Zabieg jest zbędny na zbyt ciężkich, zbitych i nieprzepuszczalnych glebach, gdyż dodatkowe jej ubicie pogorszy właściwości podłoża, co w konsekwencji odbije się na stanie trawnika. Zabieg wykonuje się 2-3 dni przed planowanym pierwszym koszeniem. Przeprowadza się go wówczas, gdy trawnik jest wilgotny, ale nie przesiąknięty wodą.

W jakim celu wykonuje się piaskowanie trawnika?

Piaskowanie trawnika to zabieg szczególnie ważny na ciężkich i nieprzepuszczalnych glebach. Polega on na rozrzucaniu średnioziarnistego piasku na murawę trawnika. Zaleca się stosować około 0,1-0,2m3 suchego piasku na 100m2 powierzchni trawnika. Rozrzucamy go łopatą a następnie rozgarniamy przy pomocy grabi. Piaskowanie powinno zostać wykonane po wcześniej przeprowadzonej aeracji lub wertykulacji. Wówczas zostaną wypełnione piaskiem miejsca nacięć i nakłuć. Dzięki prawidłowo przeprowadzonemu zabiegowi poprawia się przepuszczalność gleby i jej struktura. Trawnik staje się gęstszy i bardziej elastyczny dzięki powstawaniu nowych korzeni, rozłogów i pędów.

Czy warto wykonać grabienie trawnika?

Po przeprowadzonych zabiegach wiosennych, zwłaszcza wertykulacji warto wykonać dokładne grabienie trawnika. Podczas pracy wertykulatorem często na powierzchni trawnika pozostają niezebrane resztki roślinne, które nieusunięte mogą być przyczyną powstawania i rozprzestrzeniania się chorób grzybowych. Dzięki czystej i zadbanej powierzchni trawnika lepiej dostępny jest dla roślin tlen, woda i składniki pokarmowe.

trawnik 2

Kiedy wykonać pierwsze nawożenie?

Trawniki wymagają regularnego nawożenia, ponieważ wraz ze skoszoną trawą usuwa się niezbędne składniki mineralne pobrane z gleby. Pierwszy raz trawnik powinniśmy zasilić wiosną jak najwcześniej, gdy tylko stopnieje śnieg i przeschnie trawa. Następnie nawozy do trawy powinny być nanoszone na powierzchnię co 4 - 6 tygodni. Ostatnie nawożenie stosujemy nie później niż do drugiej połowy sierpnia. Zaleca się używać specjalistycznych mieszanek wieloskładnikowych przeznaczonych do trawy, które dostarczają wszystkich niezbędnych składników np. Nawóz ZADBANY TRAWNIK z mączką bazaltową

Informacja Porada: Nawozy granulowane nie powinny być stosowane na mokry trawnik. Powoduje to przyklejanie się granul nawozu do trawy i zmniejsza jego efektywność.

Kiedy zwalczyć chwasty na trawniku?

W wiosennej pielęgnacji nie można zapomnieć o wyrastających wraz z źdźbłami traw chwastach, które rozrastając się uniemożliwiają prawidłowy wzrost i rozwój darni. Zabieg zwalczania chwastów warto przeprowadzić w początkowej fazie ich wzrostu, gdyż na tym etapie nie są jeszcze tak uciążliwe. Największym problemem są chwasty, którym pozwolimy na zakwitnięcie i wydanie nasion, w wyniku czego istnieje duże ryzyko zachwaszczenia całej powierzchni trawnika. Chwasty należy usuwać ręcznie bądź z zastosowaniem środków chemicznych. W tym celu wykorzystuje się środki na chwasty dwuliścienne( np. Starane Trawniki), które zwalczają je razem z korzeniami. Ciekawą i skuteczną metodą w walce z niektórymi chwastami jest częste koszenie trawnika. Dzięki regularnie prowadzonemu zabiegowi zmęczone częstym ścinaniem chwasty rosną coraz słabiej, np. komosa.

W jaki sposób uzupełniać ubytki w trawniku?

Wiosną na trawniku często obserwujemy miejsca, na których nie rośnie trawa. Przed przystąpieniem do renowacji trawnika miejsca te należy spulchnić. Zaleca się także wymianę kilkucentymetrowej warstwy podłoża, gdyż wcześniej to miejsce mogło być siedliskiem rozwoju groźnych dla traw chorób grzybowych. Warto sięgnąć po gotowe podłoże trawnikowe, np. Podłoże do trawników Target, którego skład zapewnia szybki i zdrowy wzrost trawy. W tych fragmentach wysiewamy nowe nasiona traw. Należy pamiętać o zastosowaniu takiej samej mieszanki traw, z której powstał trawnik. Wówczas po pewnym czasie dosiana trawa nie będzie wyróżniała się na tle poprzedniej. W przypadku gdy nie mamy możliwości wysiana takiej samej mieszanki należy sięgnąć po trawę renowacyjną złożoną z nasion wyróżniających się szybkim kiełkowaniem, np. Trawa Regina Target. Po zasiewie należy te miejsca przegrabić lub przysypać cienką warstwą podłoża, a następnie uwałować i podlać.

trawnik 3

2. Kiedy wykonywać prace pielęgnacyjne?

RODZAJ ZABIEGU

MIESIĄC

Koszenie

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Aeracja

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Nawożenie

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII*

IX*

X

XI

XII

Piaskowanie

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Wałowanie

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Wertykulacja

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

* - w tym okresie stosujemy tylko nawozy jesienne

trawnik 5

3. Jakie problemy mogą wystąpić na trawniku?

Jakie choroby stanowią zagrożenie dla trawnika?

Choroba

Objawy

Zwalczanie

Pleśń śniegowa

Choroba rozwija się często pod śniegiem tak więc jest trudna do zauważenia. Na powierzchni traw rozwija się watowata, biała z czasem lekko różowiejąca pleśń. Porażone źdźbła brunatnieją i zamierają. Na trawniku powstają puste place.

 • Systematyczne koszenie trawnika w trakcie sezonu.
 • Unikanie nawozów azotowych od połowy sierpnia do zimy.
 • Dokładne grabienie trawnika przed zimą.
 • Aeracja i wertykulacja wczesną wiosną
 • Opryskiwanie preparatem Polyversum WP.

Żółta plamistość trawnika

Na trawie pojawiają się żółte place. Źdźbła często skręcają się. Rozwojowi choroby sprzyja ciepła i sucha pogoda.

 • Grabienie i usuwanie resztek trawy.
 • Unikanie zbyt niskiego koszenia.
 • Ochrona biopreparatami Polyversum WP.

Mączniak właściwy

Początkowo pojawia  się szarobiały nalot na młodych źdźbłach. Z czasem nalot przechodzi w gęstą, szarobiałą powłokę.

 • Aeracja i wertykulacja wczesną wiosną
 • Niskie koszenie trawnika.
 • Ochrona biopreparatami Polyversum WP.

Czarcie kręgi

Na trawniku tworzą się kręgi silniej rosnącej i wokół zamierającej trawy. Na powierzchni ukazują się owocniki grzybów.

 • Aeracja i wertykulacja wczesną wiosną
 • Ochrona biopreparatami Polyversum WP.

Antraknoza traw

Trawa wygląda jakby była wysuszona. W miejscach występowania choroby pojawiają się nieregularne place w żółto-pomarańczowym kolorze.

 • Uzupełnienie niedoborów potasu i fosforu.
 • Grabienie i usuwanie resztek trawy.
 • Ochrona biopreparatem: Polyversum WP.

Zgorzel siewek traw

Młoda trawa obumiera wskutek czego pojawiają się puste place. Na źdźbłach może pojawić się warstwa śluzu. Plamy na trawniku są szare bądź szaro-czerwone. Porażone kępy trawy łatwo odrywają się od ziemi, korzenie są brązowe.

 • Aeracja i wertykulacja w okresie jesienno-zimowym.
 • Stosowanie nawozów wapniowych w okresie jesienno-zimowym, np. Dolomit Target.
 • Wysiewanie nasion traw zgodnie z instrukcją.
 • Ochrona biopreparatem: Polyversum WP.

Czerwona nitkowatość traw

Na trawniku pojawiają się nieregularne, jasnobrązowe plamy. Z czasem na źdźbłach pojawia się różowa plecha grzyba przypominająca watę. Porażony trawnik ma czerwony odcień.

 

 • Stosowanie od wiosny do połowy lata nawozów azotowych.
 • Unikanie zakładania trawników na zbyt zacienionym stanowisku.
 • Aeracja i wertykulacja wczesną wiosną.
 • Opryski preparatami pochodzenia naturalnego: Polyversum WP.

Jakie szkodniki zagrażają trawnikom?

Szkodnik

Objawy

Zwalczanie

Krety

Żerują szczególnie intensywnie podczas ciepłej zimy i wiosną. Tworzą charakterystyczne kopce, które psują wygląd trawnika.

Pędraki, rolnice, opuchlaki

Szkodniki odżywiają się korzeniami roślin. Osłabiają rośliny lub prowadzą do całkowitego ich zamierania. W miejscach żerowania szkodników trawa najczęściej odrywa się kępkami.

 • Aeracja i wertykulacja wczesną wiosną.
 • Oprysk lub podlewanie biopreparatami P-Drakol.

Jakie inne problemy występują na trawniku?

Problem

Objawy

Zwalczanie

Chwasty

Chwasty wyrastające na trawniku psują jego wygląd. Nie zwalczane rozrastają się lub rozsiewają co uniemożliwia prawidłowy rozwój traw.

 • Ręczne usuwanie chwastów.
 • Stosowanie herbicydów na chwasty dwuliścienne w trawniku, np. Starane Trawniki.
 •  

Mech

Mech rozwija się przede wszystkim na glebach kwaśnych. Najbardziej podatne są trawniki osłabione i niewłaściwie pielęgnowane. Rozwojowi  mchów sprzyja także zbyt zbita i ciężka gleba.

Autor

Poradnik został napisany przez Eksperta Target, który od wielu lat pomaga czytelnikom rozwiązywać problemy związane z uprawą, pielęgnacją i ochroną roślin.

Miłość do roślin i pasja do ogrodnictwa naszego Eksperta pomaga mu w tworzeniu wartościowych poradników, które szczególnie przydatne są ogrodnikom amatorom oraz posiadaczom ogródków działkowych.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!