Len wielkokwiatowy

Len.jpg

Len wielkokwiatowy

LEN WIELKOKWIATOWY (Linum grandiflorum) - w północnej Afryce, gdzie rośnie dziko, osiąga wysokość 35-40 cm. Łodygi są cienkie, silnie rozgałęzione, pokryte lancetowatymi, szarozielonymi liśćmi. Kwiaty, o średnicy 34 cm, są karminowe z ciemniejszą nasadą płatków. Kwitnienie rozpoczyna się w końcu czerwca. Chociaż pojedyncze kwiaty szybko przekwitają, to jednak rozwijają się kolejne pąki i rośliny są ozdobne ponad miesiąc. Owocem jest torebka. Znana jest tylko jedna odmiana ‘Rubrum’ o kwiatach intensywniej zabarwionych niż u gatunku. Len stosuje się do tworzenia grup ogrodowych, na grzędy kwiatowe, w połączeniu z roślinami jednorocznymi o delikatnych liściach i kwiatach.

Stanowisko

stanowisko icon

Len dobrze rośnie i obficie kwitnie na każdej glebie, byle nie za suchej i jałowej, na stanowiskach słonecznych.

Wymagania

wymagania icon

Uprawniany jest z siewu wprost do gruntu w drugiej połowie kwietnia, gdyż nie znosi przesadzania. Odległość między rzędami powinna wynosić 25 cm, a siewki w rzędach przerywa się, pozostawiając rośliny w odstępach co 12-15 cm.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń - objawia się występowaniem popielatego nalotu, który powoduje gnicie roślin. Porażone fragmenty usuwamy, a w przypadku nasilenia się objawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, Polyversum WP, Agrocover Spray).

Plamistości liści - pojawienie się na liściach okrągłych, czarnych i lekko postrzępionych plam świadczy o obecności tej choroby. Po pewnym czasie następuje żółknięcie i opadanie porażonych liści. Regularne opryski pomogą uchronić przed chorobą (np. Polyversum WP).

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!