Gomfrena kulista

Gomfrena+kulista.jpg

Gomfrena kulista

GOMFRENA KULISTA (Gomphrena globosa) - dziko rośnie w tropikalnej Ameryce. Rośliny silnie się krzewią i osiągają wysokość 30 cm. Liście prawie siedzące, podłużnie jajowate do lancetowatych. Kwiaty są małe, purpurowe, zebrane w szczytowe główki osadzone na szypułach o długości 6-10 cm. Gomfrena kwitnie od lipca do jesieni. Owocem jest orzeszek. Odmiany różnią się wysokością roślin i barwą kwiatów. Zarówno odmiany o wysokości 30-50 cm, np. z grupu ‘Aquarell’ czy ‘Cut Flower Selection’, jak i karłowe, dorastające do 15-20 cm, np. z grupy ‘Holly’ czy ‘Gnome’, mają kwiaty purpurowo fioletowe i różowe w różnych odcieniach, a także białe. Odmiany wysokie uprawia się na kwiat cięty w gruncie i pod osłonami jako dodatek do bukietów, a także do suchych kompozycji. Gomfreny karłowe nadają się na obwódki, do sadzenia w ogrodach skalnych, a także do uprawy w pojemnikach.

Stanowisko

stanowisko icon

Gomfrena dobrze rośnie na glebach ciepłych, dostatecznie wilgotnych, zasobnych w składniki pokarmowe. W miejscach słonecznych kwitnie bardzo obficie. Rozsadę przygotowuje się jak u szarłatów.

Wymagania

wymagania icon

Nasiona sieje się w końcu marca lub na początku kwietnia w chłodnej szklarni. Rośliny przesadza się na miejsce stałe pod koniec maja, zachowując odstępy 40-50 cm.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń - na liściach i kwiatach pojawia się szary nalot, który w krótkim czasie obejmuje coraz większą powierzchnię roślin. W niesprzyjających warunkach choroba rozwija się bardzo szybko i może ebuliobjawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, Polyversum WP).

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!